Aktualności: Sprawy urzędowe

SKM – pamiętaj o przedłużeniu

24 kwietnia 2024

Już prawie 35 000 osób posiada Stargardzką Kartę Mieszkańca. Trzeba pamiętać, że każda SKM jest ważna przez 2 lata od daty wydania. Po tym czasie trzeba ją przedłużyć, żeby dalej korzystać z atrakcyjnych zniżek i ofert. Można to zrobić na 3 sposoby – również bez wychodzenia z domu.

Kartę, która straciła ważność, bez problemu przedłużymy przez internet. Wystarczy kliknąć tutaj i po zalogowaniu załączyć niezbędne dokumenty. Inna opcja to wysłanie e-maila na adres skm@um.stargard.pl. W załączniku należy dodać zdjęcie, skan lub plik pdf z pierwszą stroną rozliczonego PIT-u za 2023 r. Musi być na niej widoczne imię i nazwisko właściciela SKM, rok, za który złożone zostało zeznanie (2023), Urząd Skarbowy w Stargardzie i adres zamieszkania w naszym mieście. W przypadku zeznań składanych przez internet konieczne jest załączenie pierwszej strony PIT-u z UPO.

SKM można również przedłużyć osobiście. Wystarczy pojawić się w jednym z 6 punktów wydawania karty: w Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY lub w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu). Wszędzie tam również trzeba pokazać pierwszą stronę rozliczonego PIT-u za 2023 r. Forma jest dowolna – wydruk, kopia albo zdjęcie. Ważne, żeby przedstawiony dokument zawierał wszystkie niezbędne informacje.

Ci, którzy jeszcze nie mają swojej karty, mogą ją wyrobić w każdej chwili. W tym przypadku również do wyboru jest złożenie wniosku online (przez stronę internetową lub ePUAP) albo osobiście. Wszystkie szczegółowe informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są tutaj. Warto korzystać z przywilejów SKM. To m.in. tańsze bilety autobusowe, do kina i na koncerty w Stargardzkim Centrum Kultury, do Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY i AquaStar oraz dodatkowe punkty przy przyjęciu do miejskich przedszkoli i żłobka.

Grafika Stargardzkiej Karty Mieszkańca przedstawia panoramę miasta. Autorami zdjęć panoramy Stargardu, które najprawdopodobniej posłużyły za inspirację do stworzenia projektu są: Pan Krzysztof Szyłobryt oraz Pan Jerzy Tatoń.