Aktualności: Działania społeczne

SOS dla seniorów

15 czerwca 2021

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął testowanie opasek na rękę, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy. Na razie dostali je podopieczni MOPSu i członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Wszyscy stargardzianie mogą też pobrać specjalną darmową aplikację Dobry Sygnał i stworzyć sieć wsparcia dla bliskich seniorów.

– Rozpoczynamy testowanie zupełnie nowego systemu pomocy dla osób starszych. Opaski to rozwiązanie proste, a jednocześnie mogące uratować zdrowie i życie seniorów. Z kolei aplikacja przyda się w codziennej trosce o naszych najbliższych, członków rodziny, ale również sąsiadów i przyjaciół. Dzięki niej w łatwy sposób możemy stworzyć wirtualną sieć realnej pomocy. Jeśli te rozwiązania się przyjmą, to na pewno będziemy je rozszerzać – mówi prezydent Rafał Zając.

MOPS rozpoczął realizację projektu „Region Dobrego Wsparcia”, w ramach którego mieszkańcy skorzystają z dwóch systemów. Pierwszy z nich to Dobra Opieka. Ośrodek otrzymał 20 opasek na rękę dla seniorów z przyciskiem SOS. Urządzenia są lekkie, wytrzymałe i wodoodporne. Mają czujnik upadku i dotykowy ekran z możliwością odebrania rozmowy telefonicznej. Dodatkowo mierzą ciśnienie oraz puls. Dzięki przyciskowi SOS senior może szybko wezwać pomoc np. kiedy źle się poczuje lub jego bezpieczeństwo będzie zagrożone. Na razie ośrodek testuje urządzenia wśród swoich podopiecznych i członków PZERiI. W przyszłości takie wsparcie może trafić również do innych stargardzian.

Kolejna propozycja dla wszystkich mieszkańców to bezpłatna aplikacja Dobry Sygnał. Można ją pobrać ze sklepu Google Play na urządzenie z systemem Android. Obsługa aplikacji jest naprawdę bardzo prosta, a coraz więcej seniorów bez problemów obsługuje smartfony. Po zainstalowaniu wystarczy wpisać numery 6 osób, które zostaną powiadomione o uruchomieniu przycisku SOS. To dobre zabezpieczenie dla naszych najbliższych – nie tylko dla osób starszych, ale też zmagających się z chorobami i niepełnosprawnościami.

Zdjęcia: MOPS