Aktualności: Sprawy urzędowe

Spisz się. Nawet w nocy!

17 września 2021

To już ostatni moment, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Można to zrobić na kilka sposobów. Najwygodniej – samodzielnie przez internet na stronie https://spis.gov.pl/. Inna opcja to telefon pod nr 22 279 99 99 (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 1 – spisz się przez telefon), spotkanie w domu z rachmistrzem albo wizyta w Urzędzie Miejskim – także w sobotę.

W Urzędzie Miejskim przy ul. S. Czarnieckiego 17 jest stanowisko do spisu online. Od poniedziałku (20.09.) do czwartku (30.09.) stargardzianie mogą z niego skorzystać od 8:00 do 18:00 i na miejscu dostać pomoc w wypełnieniu formularza. Dodatkowo dla każdego, kto nie ma czasu na spis w tygodniu, w sobotę (25.09.) otwieramy urząd od 8:00 do 24:00. W tych godzinach będziemy też pomagać się spisać.

Spis trwa do końca września, dlatego warto jak najszybciej wypełnić ten obowiązek. Trzeba wiedzieć, że za odmowę odpowiedzi na pytania można dostać karę grzywny. Jednocześnie nie należy się obawiać udziału w spisie. Nasze dane są bezpieczne – zarówno u rachmistrzów, jak i w formularzu internetowym.

Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Osoby spisujące zadają tylko podstawowe pytania z NSP. Ich lista jest tutaj. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Na potwierdzenie swojej tożsamości rachmistrz powinien pokazać identyfikator z indywidualnym numerem, imieniem i nazwiskiem, ze zdjęciem oraz hologramem. Każdą osobę spisującą można sprawdzić, dzwoniąc na infolinię – tel. 22 279 99 99 (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza) lub wchodząc na stronę internetową www.rachmistrz.stat.gov.pl.