Aktualności: Edukacja

Spotkanie bez granic

1 czerwca 2022

Konkursy, warsztaty, piknik i rywalizacja w przyjaznej atmosferze – dużo się działo w Szkole Podstawowej nr 2 podczas dnia sportowo-kreatywnego. Młodych stargardzian odwiedzili koledzy z niemieckiego Eberswalde. Był czas na rozmowy, zapoznanie się, a przede wszystkim na doskonałą zabawę. Po kilku wirtualnych wydarzeniach wreszcie udało się spotkać na żywo. Wszystko w ramach projektu „Transgraniczny Most Przyszłości”.

– Cieszę się, że w końcu uczniowie z Niemiec odwiedzili Stargard i poznali swoich kolegów z Dwójki. Od początku trzymałam kciuki za realizację tego projektu i zacieśnianie współpracy między partnerskimi szkołami. Jestem przekonana, że dla wielu młodych ludzi z Polski i z Niemiec będzie to okazja nie tylko do świetnej zabawy, ale również nawiązania nowych przyjaźni i doskonalenia znajomości języków obcych – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Impreza w SP nr 2 odbyła się pod hasłem „Żyj aktywnie i kreatywnie”. Polscy i niemieccy uczniowie udowodnili, że te postawy są im świetnie znane. Doskonale współpracowali podczas zawodów sportowych. Była m.in. koszykówka, piłka nożna i siatkówka. We wszystkich drużynach zagrali zarówno uczniowie Dwójki, jak i dzieci z Oberbarnimschule z Eberswalde. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty taneczno-muzyczne. Ich efekty zaprezentowano na uroczystym zakończeniu imprezy.

Ciekawie było też w pracowniach tematycznych. Młodzi stargardzianie i ich koledzy z Niemiec wzięli udział w zajęciach kreatywnych. Upiekli zdrowe babeczki, stworzyli mandale na płótnach i gadżety z logo projektu. W pracowni komputerowej rozegrany został turniej gamingowy i odbyły się warsztaty robotyczne.

Transgraniczny Most Przyszłości rozpoczął się w 2019 r. W ramach współpracy z niemiecką placówką w SP nr 2 powstało Centrum Orientacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem. Uczniowie Dwójki zyskali tematyczne, w pełni wyposażone pracownie, m.in. stolarską, krawiecką i komputerową, gabinet do arteterapii oraz wielofunkcyjne boisko. Udział w projekcie to również okazja do współpracy z sąsiadami, doskonalenia znajomości języka niemieckiego i zawierania nowych przyjaźni. Jeszcze w czerwcu młodzi stargardzianie wybierają się z rewizytą do Eberswalde.

Projekt nr INT 124 pn: „Transgraniczny Most Przyszłości – utworzenie polsko-niemieckich centrów orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem w Euroregionie Pomerania” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), zgodnie z umową o dofinansowanie z EFRR z dnia 27 marca 2019 r.

Zdjęcia: Paweł Bieg/UM w Stargardzie