Aktualności: Sprawy urzędowe

Stare Miasto jak nowe

4 września 2023

Na tę inwestycję z niecierpliwością czekało wielu mieszkańców starówki. Kilka ulic zupełnie zmieni swoje oblicza. Przebudowa ul. Bolesława Chrobrego, ul. Szewskiej, ul. Kuśnierzy i ul. Włosienniczej to koszt ponad 17 800 000 zł. Po zakończeniu prac będzie bezpieczniej, wygodniej i bardziej estetycznie. Prezydent Rafał Zając podpisał umowę z wykonawcą tej ogromnej inwestycji.

– To naprawdę kompleksowa przebudowa dróg na Starym Mieście. Nasza starówka stale pięknieje. W realizacji jest wymiana oświetlenia na kilku ulicach. W 2019 r. wyremontowana została ul. Bolesława Krzywoustego, a jeszcze wcześniej Rynek Staromiejski wraz z ul. Grodzką. Takie inwestycje są bardzo kosztowne i muszą być spójne – zmieniamy przecież historyczną część naszego miasta. Zawsze staramy się też uwzględniać uwagi mieszkańców, żeby gotowy efekt jak najbardziej odpowiadał oczekiwaniom i potrzebom stargardzian – mówi prezydent Rafał Zając.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną: ul. Bolesława Chrobrego (odcinek od ul. Kazimierza Wielkiego do ronda na ul. M. Skłodowskiej-Curie), ul. Szewska, ul. Kuśnierzy i ul. Włosiennicza. Na jezdniach będzie nowa nawierzchnia. Piesi zyskają wygodne chodniki, a rowerzyści – komfortowe ścieżki. Wyremontowany zostanie również most na kanale Młyńskim. Kolejny element tego dużego projektu to wyniesione przejścia dla pieszych. Takie rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo przechodniów – w tym uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 5 i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1. Całość oczywiście uzupełni nowe, energooszczędne oświetlenie. Jak przy każdej drogowej inwestycji zadbaliśmy także o liczne nasadzenia zieleni i miejsca postojowe dla aut.

Wykonawcą przebudowy ulic na starówce jest Musing Bud ze Szczecina. Firma w naszym mieście zrealizowała już wcześniej Park&Ride przy ul. Barnima. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace na Starym Mieście powinny zakończyć się latem 2025 r. Na inwestycję o wartości ponad 17 800 000 zł pozyskaliśmy prawie 10 500 000 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zdjęcia i mapa: UM w Stargardzie