Strona głównaWpisyKulturaStargard dawniej i dzisiaj

Aktualności: Kultura

Stargard dawniej i dzisiaj

4 sierpnia 2021

Muzeum Archeologiczno-Historyczne ruszyło z dwoma nowymi cyklami. Na facebookowym profilu MAH można zobaczyć nasze miasto sprzed lat. Są miejsca i budynki, które dzisiaj wyglądają już zupełnie inaczej, ale też dobrze zachowane elementy architektury z końca XIX i początku XX wieku. Kunsztowne detale, eleganckie zdobienia – warto uważnie przyjrzeć się nawet dobrze znanym obiektom i odkryć w nich coś ciekawego.

Pierwsza propozycja to „e-podróże po architekturze”. MAH zaprasza do odkrywania ciekawych elementów architektury sprzed ponad 100 lat. W Stargardzie jest wiele budynków, które po uważnym przyjrzeniu się zachwycają kunsztownymi zdobieniami. Na początek – kamienice przy ul. Bydgoskiej, ul. Robotniczej i ul. M. Skłodowskiej-Curie. Muzealnicy nie zdradzają jednak dokładnych lokalizacji. Spacer w poszukiwaniu architektonicznych detali ze zdjęć to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny.

W kolejnym cyklu MAH również zabiera nas w podróż w przeszłość. Tym razem można zobaczyć miejsca i budynki, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej. W przeciwieństwie do podziwiania architektonicznych detali tutaj trzeba mocniej popracować wyobraźnią. Pomogą w tym archiwalne fotografie z Działu Dokumentacji Zabytków. Na dobry początek – piękny kwiatowy motyl, który w latach 30. XX wieku zdobił wejście do obecnego Parku Chrobrego od strony ul. Warownej.

Zdjęcia: FB/MAH