Aktualności: Edukacja

Stargard dla młodych

19 czerwca 2023

10 pracowitych miesięcy za uczestnikami projektu „Znam Stargard 2023”. Ponad stu uczniów z dziesięciu podstawówek i czterech szkół średnich rywalizowało o tytuł mistrza zmagań. Ostatecznie miejsca na podium zajęli młodzi ludzie z SP nr 11, 9 i 3. Jedną z nagród była możliwość zwiedzenia miasta z prezydentem Rafałem Zającem w roli przewodnika.

Każdy z zespołów nagrał film lub vloga i wymyślił hasło promujące Stargard dla młodych. Zrealizowane zadania potwierdziły naprawdę sporą kreatywność uczestników, ale także wysoką sprawność w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami. Ostatnim elementem projektu, który pozwolił wyłonić najlepsze zespoły, była gra miejska. Każda ekipa otrzymała mapę z trasą do pokonania, na której znalazły się m.in.: Naukowy Plac Zabaw, Brama Wałowa, Młodzieżowy Dom Kultury, kolegiata, Rynek Staromiejski i Urząd Miejski. Na przystankach czekały zadania do wykonania. Młodzi ludzie musieli  wykazać się wiedzą o naszym mieście i jego historii, ale także spostrzegawczością i szybkością w działaniu – na rozwiązanie niektórych zagadek było tylko 30 sekund.

Tym razem całość zmagań zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11 (opiekun: Renata Purwiniecka), drugie miejsce zajęła grupa ze Szkoły Podstawowej nr 9 (opiekun: Katarzyna Stalinger), a podium zamknął zespół z Trójki (opiekun: Michał Figura). Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Trzy najlepsze drużyny w nagrodę wybrały się też na ciekawą wycieczkę po Stargardzie, podczas której przewodnikiem był prezydent Rafał Zając. Młodzież mogła się dowiedzieć o planach inwestycyjnych, działaniach planowanych dla nich i ich rówieśników, ale także dostać odpowiedzi na swoje pytania.

Pomysłodawcami i realizatorami projektu „Znam Stargard” są członkowie Młodzieżowego Zespołu Doradczego Prezydenta Miasta. Konkurs ma na celu popularyzowanie wiedzy o mieście i zmianach w nim zachodzących. Chodzi także o zainteresowanie młodzieży historią Stargardu i jego walorami turystycznymi. Zadania do wykonania są ułożone w taki sposób, by ich rozwiązywanie łączyło się z poznawaniem ciekawych miejsc, obiektów oraz postaci związanych z historią i rozwojem miasta. Bardzo ważna jest również integracja.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/Młodzieżowy Zespół Doradczy Prezydenta Miasta Stargard