Aktualności: Kultura

Stargard pamięta o Powstaniu

3 sierpnia 2020

Za nami Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Jak co roku w godzinę „W” w całym Stargardzie można było usłyszeć syreny alarmowe. Pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” prezydent Rafał Zając z Ewą Sową, swoim zastępcą, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W kolegiacie odbyła się msza święta.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także harcerze i mieszkańcy. Punktualnie o 17:00 rozbrzmiały syreny alarmowe. Następnie dr Michał Franiak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego przedstawił odczyt historyczny. – Miejmy zawsze w pamięci bohaterów powstania i ich trud bez względu na to, czy kartka w kalendarzu w dniu pierwszego sierpnia ma kolor czerwony. Zatrzymajmy się na chwilę o godzinie „W” i podziękujmy za to, że dzisiejszego patriotyzmu na całe szczęście nie musimy udowadniać na wzór powstańców warszawskich – mówił dr Michał Franiak.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to święto państwowe obchodzone w Polsce od 2010 r. Każdego roku 1 sierpnia wspominane są wydarzenia z 1944 r. Powstanie wybuchło w okupowanej stolicy – początkowo walki zaplanowano na kilka dni, potrwały jednak ponad dwa miesiące.

Zdjęcia: UM w Stargardzie