Aktualności: Sprawy urzędowe

Stargard solidarny z Ukrainą

28 lutego 2022

Setki mieszkańców przeszły ulicami miasta w symbolicznym marszu przeciwko wojnie. To gest solidarności i wsparcia dla Ukraińców – zarówno dla stargardzian, jak i dla tych, którzy w ostatnich dniach przybyli do naszego miasta oraz wszystkich wciąż walczących o swoją ojczyznę. Marsz zakończył się w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego, gdzie w spontanicznym koncercie zaśpiewali i zagrali lokalni artyści.

– To nasz głos przeciwko temu, co dzieje się w wolnej Ukrainie i gest solidarności ze wszystkimi, których ta wojna dotyka. Żołnierze walczący teraz o swój kraj tak naprawdę walczą o pokój w całej Europie. Stargardzianie, Polacy kolejny raz pokazali, że są solidarni. Zaangażowanie, otwarte serca, tolerancja i realna pomoc – to budzi we mnie ogromny szacunek dla was. Dbajmy o te bezcenne wartości nie tylko dzisiaj, ale także każdego dnia – mówił prezydent Rafał Zając.

Ulicami miasta przeszli mieszkańcy w różnym wieku – często całe rodziny. Wśród tłumu można było zauważyć liczne plakaty i transparenty oraz flagi Polski i Ukrainy. Przemarsz był symbolem sprzeciwu wobec trwającej wojny, ale również gestem solidarności wobec wszystkich Ukraińców. To ważne wsparcie, a jednocześnie dopiero początek realnej pomocy, na jaką mogą liczyć w Stargardzie ludzie uciekający z kraju objętego wojną.

Na stronie www.stargard.eu/ukraina/ jest komplet informacji dla uchodźców oraz dla wszystkich, którzy chcą im pomóc. W kilku zakładkach są m.in. dane do przelewu oraz numery kontaktowe dla wolontariuszy i darczyńców – zarówno po polsku, jak i w języku ukraińskim. Trzeba pamiętać, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych, rzetelnych źródeł informacji. Udostępniając wiadomości, linki do zbiórek, numery telefonów i zdjęcia, warto upewnić się, że pochodzą z oficjalnych stron np. urzędów, związków, stowarzyszeń i wiarygodnych mediów.

Zdjęcia: Paweł Bieg