Strona głównaWpisyInneStargard umie pozyskiwać pieniądze

Aktualności: Sprawy urzędowe

Stargard umie pozyskiwać pieniądze

19 kwietnia 2019

Ponad 2 250 000 zł zewnętrznych środków zdobyło Miasto tylko w I kwartale 2019 r. Pieniądze trafiły m.in. do Muzeum Archeologiczno-Historycznego i miejskich przedszkoli. Wsparta została także inwestycja budowy kanalizacji przy wiadukcie na ul. Księcia Bogusława IV.

– Mamy to szczęście, że w Stargardzie pracuje zespół kompetentnych i skutecznych ludzi. Wiedzą w jaki sposób sięgać po różnego rodzaju środki zewnętrze. To profesjonaliści.  Ich zaangażowanie daje nam możliwość realizacji wielu ważnych inwestycji – mówi prezydent Rafał Zając.
Pieniądze trafią do przedszkoli miejskich. W placówkach nr 1 i 5 zostanie zakupione dodatkowe wyposażenie, także dla dzieci niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu budowy kanalizacji wiadukt na ul. Bogusława IV nie będzie już zalewany podczas intensywnych opadów deszczu. Inwestycja zmniejszy też ryzyko powodzi i lokalnych podtopień.

Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego otrzymała dofinansowanie na koszty zarządzania projektem JEREMIE 2. Inicjatywa polega na udzielaniu firmom pożyczek na dalsze inwestycje. Może to być np. zakup gruntów czy prawa do patentów i wynalazków.

Dofinansowanie zyskał też rządowy projekt „Posiłek w szkole i w domu”. Wsparcie otrzymają osoby o niskich dochodach. Są fundusze na posiłki dla dzieci i młodzieży, a także dla seniorów. Mogą to być środki zarówno na zakup żywności, jak i opłacone obiady w szkolnych stołówkach i jadłodajniach.

Muzeum z kolei dostało środki na wydanie kolejnych dwóch tomów „Archeologii Stargardu”. To publikacja zawierająca artykuły naukowe o wykopaliskach prowadzonych na terenie naszego miasta. Dzięki wsparciu funduszy pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydane zostaną tomy traktujące o pożarze miasta w XVII w. oraz o znaleziskach archeologicznych podczas budowy Galerii Starówka.

Pozyskane fundusze pochodzą z różnych źródeł – zarówno z Unii Europejskiej, jak i programów rządowych. Na decyzję w sprawie dofinansowania czekają już kolejne wnioski. Ich suma to ponad 12 600 000 zł.

Od 2014 r. na realizację programów unijnych w naszym mieście pozyskaliśmy już ponad 76 000 000 zł. Dzięki dofinansowaniu z UE powstało m.in. Zintegrowane Centrum Przesiadkowe. Kompleksowo zrewitalizowane zostały Stargardzkie Planty. Pozyskane środki posłużyły też do utworzenia nowych miejsc w przedszkolach i zakupu nowoczesnych autobusów Solaris.

Zdjęcie: UM w Stargardzie