Aktualności: Sprawy urzędowe

Stargard w Kabulu

21 stycznia 2020

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Stargardu każdego dnia, a dokładniej mówiąc – każdej nocy – pełnią służbę w Afganistanie. Nasze miasto jest reprezentowane przez 4 pluton ochrony w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Do zadań stargardzkiej „Błękitnej Brygady” należy przede wszystkim ochrona lotniska w Kabulu.

Misja żołnierzy z naszego miasta jest wymagająca – pracują wyłącznie w nocy. Po przylocie do Afganistanu szybko musieli zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Dodatkowym wyzwaniem było dostosowanie się do nocnej służby i zmiana rytmu dobowego. Każdej nocy muszą zachować maksimum skupienia i uwagi, by błyskawicznie reagować w razie pojawienia się zagrożenia.

Polscy żołnierze przebywają w Afganistanie w ramach misji NATO. Pluton z naszego miasta wykonuje zadania w bazie HKIA w Kabulu. To międzynarodowe lotnisko. Do zadań żołnierzy należy przede wszystkim ochrona bramy wjazdowej, a także zapewnienie bezpieczeństwa personelu. Chronią też doradców wykonujących różne zadania w ramach misji. „Błękitna Brygada” działa w strukturach międzynarodowego batalionu Force Protection.

Zdjęcia: Marcin Cierpicki