Aktualności: Sprawy urzędowe

Stargard z innej perspektywy

5 lipca 2023

Zachwycająca kolegiata, Książnica Stargardzka tuż przed zupełnie nowym otwarciem, imponująca fabryka Bridgestone – to tylko kilka punktów na trasie wycieczki z prezydentem Rafałem Zającem w roli przewodnika. Tym razem udali się na nią pani Elżbieta i pan Krystian – kolejni zwycięzcy licytacji podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2022 roku. Była okazją do poznania naszego miasta z nieco innej strony i porozmawiania na różne tematy.

Goście prezydenta Rafała Zająca i jego zastępcy Ewy Sowy zajrzeli m.in. wnętrza Wieży Ciśnień. Kolejnym punktem była zmodernizowana Książnica Stargardzka, w której trwa przeprowadzka i intensywne przygotowania do otwarcia po remoncie. Nowoczesne wyposażenie i wnętrza już robią wrażenie, o czym przekonali się pani Elżbieta i pan Krystian. Na trasie wycieczki nie mogło również zabraknąć kolegiaty. W naszym Pomniku Historii do końca zbliża się remont stulecia. Świątynia od wieków budzi zachwyt stargardzian i odwiedzających nas gości, a dzięki przeprowadzonej z dbałością o najmniejsze szczegóły renowacji, jest jeszcze piękniejsza.

Pani Elżbieta i pan Krystian w towarzystwie prezydenta i jego zastępcy odwiedzili też Stargardzkie Centrum Nauki FILARY, gdzie na 4 kondygnacjach można odkrywać ciekawostki i wzbogacać swoją wiedzę przy pomocy 55 interaktywnych eksponatów. Od dnia otwarcia FILARY przyciągają zwiedzających w każdym wieku. Świetnie bawią się tam dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki po Stargardzie była fabryka Bridgestone. Codziennie wytwarza się tam ponad 4000 opon do samochodów ciężarowych i autobusów. Firma zatrudnia 1000 osób, a produkcja działa całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się produkcji i dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu tak dużej firmy. Wizyta w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii była też okazją do wysłuchania ciekawostek o innych zlokalizowanych tam firmach i planach na kolejne ogromne inwestycje.

Intensywne zwiedzanie zakończyło się w Kawiarence Baks. To słodki punkt na mapie naszego miasta, który doskonale znają całe pokolenia stargardzian. W 2018 roku lody z Baksa otrzymały tytuł Stargardzkiego Produktu Lokalnego. Lodziarnia przy al. Żołnierza 26 powstała 33 lata temu. Dzisiaj oprócz lodów można tam zamówić włoską kawę, zjeść ciasto albo zdecydować się na desery w pucharkach.

– Opłacało się czekać półtora roku na taką wycieczkę. Nie spodziewaliśmy się aż tylu atrakcji, o wielu miejscach nie mieliśmy pojęcia. Poznaliśmy Stargard na nowo – mówili na koniec zgodnie pani Elżbieta i pan Krystian.

Zdjęcia: UM w Stargardzie