Aktualności: Sprawy urzędowe

Stargardzianie na Marsie

28 czerwca 2021

Tomasz Wojtkun już „poleciał”, a Justyna Wojtkun Nuell za kilka lat „dołączy” do brata na Marsie. Stargardzianie zgłosili się do NASA i otrzymali bilety na podróż na Czerwoną Planetę. Można do nich dołączyć. Wystarczy tutaj wypełnić formularz. Najbliższy rejs już w 2026 r., ale warto się pospieszyć, bo liczba „pasażerów” jest ograniczona.

Tomasz Wojtkun pochodzi ze Stargardu, ale od 15 lat mieszka na Florydzie, gdzie znajduje się centrum lotów kosmicznych NASA. Interesuje się kosmosem i astronautyką. O akcji „Send your name to Mars” dowiedział się z Twittera. – Postanowiłem się zgłosić i dołączyć do milionów ludzi, którzy w ten sposób „polecą” na Czerwoną Planetę. Po wypełnieniu formularza dostałem imienny bilet. Potem z dużymi emocjami obserwowałem lądowanie łazika Perseverance. To była duża radość, kiedy misja zakończyła się powodzeniem – mówi Tomasz Wojtkun.

Łazik z milionami imion i nazwisk zapisanych na krzemowych chipach wylądował na Marsie w marcu 2021 r. Kolejna misja planowana jest na 2026 r. Wtedy do Tomasza Wojtkuna „dołączy” jego siostra, która już otrzymała bilet. Na kosmiczną wycieczkę mogą się zapisać także inni chętni. Wystarczy wypełnić formularz.

Zdjęcia: Tomasz Wojtkun, Justyna Wojtkun-Nuell/archiwum prywatne