Aktualności: Sprawy urzędowe

100 grantów czeka

2 czerwca 2021

Cały czas przyjmowane są zgłoszenia do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. To szansa na zdobycie 7 500 zł dofinansowania. Z takiego wsparcia skorzystało już 100 stargardzian. Pieniądze zostały przeznaczone na wymianę starych, nieekologicznych pieców na nowsze albo podłączenie do sieci ciepłowniczej. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza w całym mieście.

Projekt trwa aż do 2023 r. lub do wyczerpania środków. Jesteśmy na półmetku – na stargardzian czeka jeszcze około 100 grantów. Każdy z nich ma wartość 7 500 zł. Aby starać się o takie dofinansowanie, nie można rozpocząć inwestycji przed zgłoszeniem i podpisaniem umowy. Kolejny warunek to określenie efektywności energetycznej budynku lub lokalu mieszkalnego. Brak takiego świadectwa nie dyskwalifikuje wniosku – miasto może zlecić wykonanie dokumentu na własny koszt. Dodatkowo nieruchomość musi znajdować się w Stargardzie, a wnioski przyjmowane są tylko od osób fizycznych. Szczegółowe zasady udziału w ZPA i wnioski do pobrania są tutaj.

Pieniądze z programu są przeznaczane na likwidację pieców na paliwo stałe i przede wszystkim podłączenie do sieci miejskiej. Jeżeli to niemożliwe, inną opcją jest ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe oraz oparte na odnawialnych źródłach energii. Ostatecznie można również zainwestować w zakup pieca zasilanego paliwem o niskiej emisyjności.

W razie dodatkowych pytań warto zadzwonić – tel. 91 578 38 4491 578 40 15 lub napisać e-mail: m.michalak@um.stargard.plochrona@um.stargard.pl. Wypełnione dokumenty trzeba dostarczyć do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego – osobiście lub pocztą.

Zdjęcie: pexels.com