Aktualności: Sprawy urzędowe

Straż kieruje na nowym

9 listopada 2021

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej otwarte zostało zmodernizowane stanowisko kierowania komendanta powiatowego. To miejsce, w którym dyżurni funkcjonariusze przez całą dobę przyjmują zgłoszenia alarmowe. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi jeszcze sprawniej będą pełnić codzienną służbę. Łączna wartość inwestycji to ponad 1 300 000 zł. Spotkanie było również okazją do wręczenia awansów i wyróżnień. Prezydent Rafał Zając otrzymał srebrny Krzyż św. Floriana.

Zmodernizowane stanowisko kierowania jest dostosowane do wszystkich wymogów komunikacyjnych. Dzięki inwestycji nowoczesny system łączności objął cały powiat stargardzki, a także część województwa. W samochodach pojawiły się cyfrowe radia. Nowy sprzęt ułatwia koordynowanie działań ratowniczych, a tym samym – szybszą reakcję na sytuacje kryzysowe. Sprawny obieg informacji jest konieczny przy zdarzeniach, w których liczy się dosłownie każda minuta. To nie tylko pożary, ale również np. powodzie czy zniszczenia spowodowane przez silny wiatr.

Miasto regularnie wspiera stargardzką Straż. Tylko w tym roku KPPS otrzyma w sumie ponad 300 000 zł dofinansowania. Pieniądze pozwoliły już na modernizację pomieszczeń w budynku przy ul. Bogusława IV 21 – m.in. właśnie stworzenie nowego stanowiska kierowania – i ułatwienie dostępu do komendy osobom z niepełnosprawnościami. Kolejne wsparcie to dofinansowanie na zakup dwóch samochodów. Jeszcze w tym roku strażacy z naszego miasta otrzymają także sprzęt przydatny podczas powodzi i podtopień. Będzie to odkurzacz do wypompowywania wody i osuszacz powietrza.

Wyniki najnowszych (opublikowanych w 2020 r.) badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że w Polsce to właśnie Straż Pożarna wzbudza największe zaufanie wśród obywateli. Zadeklarowało tak aż 95,6% ankietowanych osób powyżej 16 lat. Strażacy niosą pomoc nie tylko podczas pożarów. Funkcjonariusze są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest interwencja – np. podczas klęsk żywiołowych, katastrof budowlanych i zagrożenia epidemicznego.

Zdjęcia: Paweł Bieg