Aktualności: Sprawy urzędowe

Strażacy w nowych kurtkach

16 listopada 2023

Każdego dnia są w gotowości do ratowania naszego życia i zdrowia. Zawsze jako jedni z pierwszych działają podczas wypadków, klęsk żywiołowych i w innych niespodziewanych, trudnych sytuacjach. Żeby Straż Pożarna mogła zapewnić nam bezpieczeństwo, musi być odpowiednio wyposażona. Miasto przekazało strażakom 10 kompletów specjalnych ubrań. Dołożymy także pieniądze na zakup nowego samochodu.

– Konsekwentne wsparcie z budżetu Stargardu pozwala uzupełniać tak potrzebne wyposażenie Straży Pożarnej. Auto oczywiście robi wrażenie, ale zależało mi, żeby zakupiono także kombinezony. One też są niezwykle ważne, bo ułatwiają skuteczne niesienie pomocy. To inwestycja w bezpieczną służbę strażaków, która mieszkańcom miasta daje spokój i poczucie, że w każdej sytuacji będzie sprawna reakcja na bardzo różne zagrożenia, nie tylko pożary – mówi prezydent Rafał Zając.

Prawie 60 000 zł kosztowały specjalne ubrania, które przekazaliśmy strażakom. To kompletne stroje ochronne składające się z kurtek i spodni. Warto wiedzieć, że takie ubrania muszą spełniać bardzo szczegółowe normy dotyczące m.in. wodoszczelności, trudnopalności, termoizolacji i zwiększonej odporności na ścieranie. Dodatkowo np. kurtki wyposażone są w zamki z systemem awaryjnego rozsuwania i specjalnie zaprojektowane kieszenie, z których funkcjonariusze bez problemu skorzystają także w rękawicach ochronnych. Odzież ochronna jest skonstruowana w taki sposób, żeby możliwa była okresowa kontrola każdej warstwy. Wszystkie elementy mają również certyfikaty potwierdzające wykonanie z dbałością o wszelkie przepisy.

Kolejne wsparcie z budżetu Stargardu – tym razem finansowe – pozwala strażakom na zakup samochodu rozpoznawczo-ratowniczego. Na nowe auto mamy dołożyć 100 000 zł. Chodzi o ISUZU D-MAX z 2023 r. o mocy silnika 120 kW.  Nasza Straż sukcesywnie wymienia swoje pojazdy, inwestując w nowoczesne rozwiązania pozwalające na jeszcze skuteczniejsze i szybsze działanie. Miasto regularnie wspiera komendę. To przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo stargardzian. Tylko w 2022 roku przekazaliśmy strażakom ponad 430 000 zł. Pieniądze przeznaczono na dofinansowanie zakupu pojazdów, nowoczesny system łączności, duży agregat prądotwórczy oraz odkurzacz i osuszacz powietrza.

Zdjęcia: UM w Stargardzie