Aktualności: Sprawy urzędowe

Strażnicy na posterunku

26 kwietnia 2023

Ponad 12 000 zdarzeń odnotowała Straż Miejska w całym 2022 roku. Przeszło 3 300 to zgłoszenia przyjęte od stargardzian. Każdego dnia nasze miasto pilnowane jest przez funkcjonariuszy, którzy obsługują również monitoring, udzielają pouczeń i prowadzą akcje edukacyjne. Podczas corocznego spotkania strażnicy podsumowali działania podejmowane w ciągu 12 miesięcy i przedstawili statystyki dotyczące m.in. najczęstszych powodów interwencji. Była to również okazja do wyróżnienia funkcjonariuszy, którzy wzorowo wypełniają swoje obowiązki.

– Efekty służby Straży Miejskiej w Stargardzie widać nie tylko w statystykach, ale po prostu w codziennym funkcjonowaniu miasta. Z pewnością jest to trudna i często nawet niewdzięczna praca. Mimo to wyraźnie czuć zaangażowanie funkcjonariuszy w wykonywane obowiązki. Cieszę się, że tak aktywnie działają również poza codzienną służbą, pomagając także w prywatnym czasie. Ich dodatkowe wsparcie niejednokrotnie jest nieocenione – mówi prezydent Rafał Zając.

Straż Miejska działa w całym Stargardzie. Miasto podzielone jest na 8 obszarów, a w każdym z nich interwencje przeprowadza dwuosobowy patrol. Strażnicy pracują na dwie zmiany, pilnując porządku od 7:00 do 22:00. Oprócz tego w niedziele i święta na ulicach Stargardu działa patrol interwencyjny.

Zdecydowana większość czynności podejmowanych przez strażników w ubiegłym roku dotyczyła bezpieczeństwa w komunikacji. Funkcjonariusze przeprowadzali kontrole, wystawiali mandaty, ale również tzw. żółte kartki, czyli upomnienia dla kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Kolejnym częstym powodem interwencji było spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócanie spokoju i porządku.

Warto wiedzieć, że w Stargardzie SM obsługuje miejski monitoring. Dzięki kamerom w 2022 r. zarejestrowano ponad 80 zdarzeń. Kolejną kompetencją funkcjonariuszy jest przekazywanie zgłoszeń do odpowiednich jednostek – m.in. do BioStar, Urzędu Miejskiego, Zarządu Usług Komunalnych i Fundacji „Dzika Ostoja”, która pomaga dzikim gatunkom zwierząt w mieście. Z kolei zimą strażnicy pomagali stargardzianom uruchomić samochody. Z takiego wsparcia w zeszłym roku skorzystało prawie 80 osób.

Każdy mieszkaniec może zgłosić sprawę do Straży Miejskiej. Jeśli sytuacja jest pilna, trzeba zadzwonić pod numer alarmowy – 986. W pozostałych przypadkach najlepiej tutaj wypełnić prosty formularz i wysłać zgłoszenie przez internet albo osobiście przyjść do SM (ul. Pierwszej Brygady 35). Strażnicy przypominają również, że w razie zagrożenia życia należy od razu dzwonić pod numer 112.

Zdjęcia: UM w Stargardzie