Aktualności: Działania społeczne

Strefa Płatnego Parkowania – możemy zmienić na lepsze

6 maja 2019

Każdy, kto ma samochód wie, że zaparkowanie w centrum Stargardu w godzinach szczytu to niekiedy spory wyczyn. Prawie 500 miejsc postojowych zbudowaliśmy tylko w ubiegłym roku. Cały czas przybywa jednak aut – Wydział Komunikacji starostwa rejestruje każdego roku więcej o ok. 3000 samochodów. Miasto z mieszkańcami wypracowało jednak pomysły, które mogą dostrzegalnie zmienić sytuację z rotacją aut na parkingach i korkami na ulicach. Pierwsze 30 min. postoju bezpłatne, rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, ponad 50% tańsze bilety sieciowe MPK i więcej ścieżek rowerowych – to główne sposoby na problemy zgłaszane przez stargardzian.

Opracowanie koncepcji nowej Strefy Płatnego Parkowania spotkało się z akceptacją mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych. – Uczestnicy tego spotkania poznali cały wachlarz rozwiązań, które na pewno ułatwią parkowanie. Przygotowany plan zakłada też osiągnięcie oczekiwanego zmniejszonego ruchu aut w mieście. Dzięki wyjątkowo atrakcyjnym cenom biletów świetną alternatywą może stać się także komunikacja miejska. Warto żeby całą koncepcję poznało jak najwięcej mieszkańców Stargardu. Ważne, żeby wzięli udział w głosowaniu i zdecydowali, czy chcą rozszerzenia strefy i szeregu korzyści, które takie rozwiązanie niesie – mówi prezydent Rafał Zając. Rozmowę z prezydentem na ten temat można przeczytać klikając tutaj.

Szczegóły głosowania są tutaj.

Pierwsze 30 min. postoju bezpłatnie
Do 9:00 i po 17:00 oraz w weekendy parkujemy za darmo
Wielu mieszkańców Stargardu sugerowało, że pierwsze pół godziny parkowania powinno być bezpłatne. Uwzględniliśmy te uwagi. Dotychczasowa SPP obejmuje zaledwie 483 miejsca postojowe. Płatne parkingi znajdują się m.in. na ul. Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Dworcowej, Reja i Mickiewicza. Za postój trzeba tam zapłacić od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Podobnie ma być po rozszerzeniu strefy. W miejscach objętych Strefą Płatnego Parkowania rotacja aut jest większa. Kierowcy parkują tylko na czas załatwienia swoich spraw. Oznacza to, że na płatnych parkingach – szczególnie w tzw. godzinach szczytu – łatwiej znaleźć wolne miejsce postojowe.

Ulice z nową strefą

Propozycja nowego kształtu Strefy Płatnego Parkowania obejmuje dotychczas płatne parkingi, jak i inne miejsca popularne wśród kierowców.

Mieszkańcy ulic oraz okolic Płatnych Placów Postojowych objętych nową SPP będą parkować za darmo na podstawie wyrobionej bezpłatnie karty postojowej. Musi być ona umieszczona za szybą w widocznym miejscu.
jedno auto = jedno gospodarstwo domowe (adres)
drugie auto = 20 zł
trzecie i kolejne auta = normalne stawki

Ważnym obszarem jest m.in. Stare Miasto. W tym rejonie wyjątkowo trudno znaleźć wolne miejsce postojowe. Mieszkańcy odczuli ulgę po wybudowaniu parkingu przy Galerii Starówka. Jednak plac bardzo szybko zapełnił się samochodami. To dowód na to, że na Starówce potrzebna jest regulacja zasad parkowania.
Po wprowadzeniu SPP poprawę zauważą też mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia. Tam między budynkami jest niewiele miejsc postojowych. Ze względu na lokalizację w ścisłym centrum parkingi na osiedlu są zwykle całkowicie zapełnione. Wprowadzenie opłat zwiększy wymianę pojazdów w ciągu dnia. Rozszerzenie SPP obejmuje także ul. Sukienniczą, Kuśnierzy, Szewską, Basztową, Garncarską, Pocztową, Spichrzową, Kazimierza Wielkiego, Chrobrego, Grodzką, Kramarską, Mariacką, Warowną, Łokietka, Mieszka I, Złotników, Płatnerzy, Krzywoustego, Strażniczą, Skarbową, pl. Słowackiego, Z. Krasińskiego, A. Struga, A. Mickiewicza, S. Czarnieckiego, B. Limanowskiego oraz Osiedle Tysiąclecia. Plan zakłada też likwidację strefy na ul. Dworcowej.

Płatne Place Postojowe

Poza ulicami, którymi zarządza Miasto zakładamy też postoje na tzw. Płatnych Placach Postojowych. To miejsca znajdujące się w często odwiedzanych lokalizacjach. W obszarze Starego Miasta:
– (3 – oznaczenie na mapie) pomiędzy ul. Kramarską i Kazimierza Wielkiego (przy Galerii Starówka),
– (5) przy Ratuszu,
– (9) ul. Strażnicza,
– (8) ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego,
– (10) ul. Wita Stwosza,
– (11) ul. Płatnerzy,
– (12) ul. Chrobrego (w pobliżu plebanii),
– (13) ul. Spichrzowa,
W innych częściach Stargardu:
– (1) ul. Wyszyńskiego/Skarbowa/Czarnieckiego (przy CH Rondo),
– (2) ul. Skarbowa/Czarnieckiego (w pobliżu budynków i ZS nr 1),
– (4) plac Wolności (teren po pętli autobusowej),
– (6) ul. Skarbowa (za Dolce&Freddo),
– (7) ul. Piłsudskiego (przy Tesco).

Wiele korzyści z nowej strefy

Doświadczenie wielu miast w Polsce i na świecie pokazuje, że dzięki płatnym miejscom postojowym poprawia się komfort życia mieszkańców. Ulice są mniej zatłoczone, a czas parkowania staje się krótszy. Część osób wybiera komunikację miejską. To z kolei wpływa pozytywnie na płynność ruchu w mieście. Zmniejszają się korki, a powietrze jest czystsze. W Stargardzie coraz więcej osób podróżuje autobusami – zarówno do pracy, szkoły, jak i w czasie wolnym. To tendencja zauważalna także w dużych miastach, gdzie promuje się ograniczenie ruchu samochodów, zwłaszcza w centrum. Dzięki najprawdopodobniej najtańszym w Polsce biletom autobusowym wybór transportu publicznego będzie w naszym mieście jeszcze bardziej opłacalny.

Mieszkańcy parkują za darmo

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania jest korzystne zarówno dla mieszkańców konkretnych ulic, jak i kierowców poruszających się po całym mieście. Zmianie ulegną stawki – odpowiednio wysokie wpłyną na skrócenie czasu parkowania i zwiększą wymianę aut. Proponowany koszt pierwszych 30 minut postoju to 1 zł,
1. godziny – 2 zł, 2. godziny – 2,20 zł, 3. godziny – 2,40 zł, a 4. i każdej kolejnej rozpoczętej godziny – 2 zł. Wzrosną także opłaty za okresowe karty parkingowe. Miesięczny bilet będzie kosztował 120 zł, a za kartę roczną trzeba będzie zapłacić 1000 zł.

Osoby zamieszkujące na obszarze nowej strefy nie będą płacić za parking na swojej ulicy – otrzymają bezpłatną kartę abonamentową. Dokument wystarczy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą auta. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć miejsce postojowe w pobliżu domu. Bezpłatny postój przysługuje także osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, o ile posiadają odpowiednie karty parkingowe. Te zasady dotyczą zarówno miejsc postojowych wzdłuż ulic, jak i Płatnych Placów Postojowych. Z opłat w SPP zwolnione są auta  o napędzie elektrycznym. Na przedniej szybie muszą mieć jednak odpowiednią naklejkę.

Ile stoimy, tyle zapłacimy

W ramach systemu start/stop kierowcy zapłacą za rzeczywisty czas postoju pojazdu. Oczywiście na ulicach pozostaną też parkometry. Ułatwieniem będzie możliwość płatności kartą i kupno biletu przez smartfona. Specjalna aplikacja ułatwi też odnalezienie samochodu na parkingu. Do tej pory najczęściej płacono za postój
w stacjonarnych parkometrach lub korzystano z okresowych kart postoju. Po zmianach opłata za parkowanie ma być szybsza i łatwiejsza.

Co dalej

Przyzwyczajenie się do nowego kształtu Strefy Płatnego Parkowania wymaga czasu i cierpliwości. Dzięki współpracy z mieszkańcami udało się stworzyć zasady dostosowane do ich potrzeb. Podczas ustalania nowych reguł SPP bardzo ważne były sugestie kierowców korzystających na co dzień z miejsc postojowych w różnych lokalizacjach. Wysłuchaliśmy też niezmotoryzowanym stargardzianom. Parkingi w Stargardzie mają służyć osobom poruszającym się po całym mieście, ale także wpływać pozytywnie na komfort życia mieszkańców konkretnych ulic. Stanie się to możliwe dzięki wprowadzeniu w życie wspólnie wypracowanych zasad.
Zachęcamy do odpowiedzi na pytanie „Czy chcesz rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania i sprawnej, taniej komunikacji autobusowej w Stargardzie”. O szczegółach głosowania będziemy jeszcze informować.

Zdjęcie: UM w Stargardzie
Mapa: UM w Stargardzie
Tabela: Dariusz Domaradzki/TRAFFICOM Inżynieria Drogowa