Aktualności: Edukacja

Święto w nowoczesnej Dwójce

10 grudnia 2019

Za nami kolejne Szkolne Dni Integracji. Tym razem uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 świętowali podwójnie. Podczas tegorocznego wydarzenia uroczyście otwarto Centrum Orientacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem. To efekt współpracy polsko-niemieckiej w ramach projektu Transgraniczny Most Przyszłości. Stargard pozyskał na ten cel prawie 4 500 000 zł dofinansowania.

– Tegoroczne Szkolne Dni Integracji są szczególne, bo połączone z uruchomieniem komfortowych pracowni zawodowych. To okazja do zacieśnienia współpracy polsko-niemieckiej i wymiany doświadczeń. Udowodniliśmy, że potrafimy świetnie integrować ludzi – niezależnie od stanu zdrowia. Nasi sąsiedzi pokazali, jak rozwijać różne umiejętności zawodowe, które teraz będziecie doskonalić w pracowniach. Życzę nauczycielom owocnej, satysfakcjonującej pracy, a uczniom przyjemnej nauki w tak świetnych warunkach – mówi prezydent Rafał Zając.

Centrum Orientacji Zawodowej i Zarządzania Zdrowiem to efekt współpracy z niemieckim Eberswalde. W ramach unijnego projektu Transgraniczny Most Przyszłości polscy uczniowie zacieśniają współpracę z sąsiadami, jednocześnie korzystając z wyremontowanych sali i nowych pracowni. To także wyrównywanie szans dla osób o różnych stopniach sprawności. Uczniowie poznają tajniki m.in. krawiectwa, stolarstwa i poligrafii. W SP nr 2 każde dziecko ma możliwość rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. W COZiZZ pojawił się także gabinet do arteterapii. Osoby niepełnosprawne mogą też korzystać z windy. Do dyspozycji uczniów jest także zewnętrzna siłownia i zespół boisk.

– Szkoła Podstawowa nr 2 jest dla mnie jak dom rodzinny, do którego za każdym razem wracam z wielkim sentymentem i radością. Dzisiaj uczniowie dostali skrzydła. Ale żeby te skrzydła mogły się szeroko otworzyć, potrzebni są dobrzy ludzie wokół, którzy w tym pomogą. To niezwykłe miejsce, w którym panuje wyjątkowa atmosfera zrozumienia i szerokiego wsparcia. Nowoczesny sprzęt jest bardzo potrzebny, ale w codziennej pracy to właśnie ludzie tworzą klimat szkoły – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Tradycyjnie podczas Szkolnych Dni Integracji przyznano tytuły Przyjaciół Integracji. W tym roku wyróżnienie powędrowało m.in. do pracowników Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego. Uroczystość uświetniły występy uzdolnionych uczniów. Młodzi artyści z entuzjazmem zachęcali widzów do wspólnego śpiewu. Dni Integracji to także okazja do aktywności fizycznej – dzieci sprawdziły, jakie przeszkody na co dzień musza pokonywać ich koledzy i koleżanki z niepełnosprawnościami. Specjalne zadania przygotowali nauczyciele z SP nr 2.

Projekt nr INT 124 pn: „Transgraniczny Most Przyszłości – utworzenie polsko-niemieckich centrów orientacji zawodowej i zarządzania zdrowiem w Euroregionie Pomerania” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Zdjęcia: UM w Stargardzie

Transgraniczny Most Przyszłości
interreg