Aktualności: Kultura

Święto wszystkich stargardzian

13 maja 2024

Mnóstwo dobrej zabawy, sporo historii, dużo muzyki i przeróżne aktywności do wyboru – za nami Dzień Pionierów Stargardu. Już po raz ósmy wspominaliśmy tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej budowali niemalże od podstaw polskie miasto. Choć to bardzo trudny czas w historii Stargardu, obecnie pielęgnujemy pamięć o pionierach z radością i wdzięcznością za ich ciężką pracę.

– Dzień Pionierów jest okazją do świetnej zabawy, ale również do poznania dziejów naszych dziadków, rodziców i krewnych. Oni przybyli do Stargardu z różnych części Polski, przywożąc ze sobą regionalne zwyczaje i tradycje, które tutaj przekazywali następnym pokoleniom. Jesteśmy wdzięczni za to, że praktycznie od podstaw stworzyli dla nas nowe miasto. Właśnie dlatego co roku 12 maja wspólnie obchodzimy święto wszystkich stargardzian – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W naszym mieście udowadniamy, że ważne wydarzenia można obchodzić aktywnie i na wesoło. Dzięki temu jeszcze łatwiej utrwalić wiedzę o pionierach i najnowszej historii oraz przekazać ją dzieciom i młodzieży. To właśnie oni najlepiej bawili się na Rynku Staromiejskim. Quizy, konkursy z nagrodami, kreatywne warsztaty plastyczne, gra terenowa – z tych atrakcji najchętniej korzystali, dobrze spędzając wolny dzień, a przy okazji zdobywając wartościową wiedzę. Stargardzianie w każdym wieku ustawili się też w długiej kolejce do koła fortuny, które podczas miejskich imprez cieszy się niesłabnącą popularnością. Przy okazji Dnia Pionierów do wylosowania oprócz typowych gadżetów były również setki sadzonek forsycji – rośliny symbolizującej początki polskiego Stargardu.

Nasze lokalne święto tradycyjnie można było obchodzić na sportowo. W 8. Biegu Forsycji wystartowali zawodnicy w różnym wieku. Były krótsze trasy dla dzieci i 5 km dla dorosłych (2,5 km marsz nordic walking). Uczestnicy pobiegli m.in. alejkami w Parku Chrobrego. Warto wybrać się tam na spacer. Na ekspozytorach przy placu zabaw jest nowa wystawa plenerowa „Starogród i jego miejsca 2.0”. Z kolei ci, którzy już nie mogą się doczekać kolejnych wydarzeń związanych z historią naszego miasta, na pewno dołączą do Stargardzkiego Korowodu Dziejów. Muzeum Archeologiczno-Historyczne poszukuje chętnych do wcielenia się w historycznych mieszkańców. Więcej informacji tutaj.

Zdjęcia: Paweł Bieg