Aktualności: Sprawy urzędowe

Świętowaliśmy Niepodległość

12 listopada 2021

Za nami obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak co roku stargardzianie mogli wybierać z wielu możliwości przygotowanych na tę okazję. Świętowaliśmy muzycznie, sportowo i kulinarnie. Jak zawsze dużym zainteresowaniem – nie tylko najmłodszych mieszkańców – cieszył się także sprzęt wojskowy. Była też uroczysta msza święta i wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się rano przy pomniku „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Tam prezydent Rafał Zając ze swoimi współpracownikami złożyli biało-czerwone kwiaty. Kolejnym elementem świętowania było uroczyste nabożeństwo w kolegiacie. Po nim rozpoczęły się atrakcje na Rynku Staromiejskim. Zespoły Altos i Boże Światełka zachęcały mieszkańców do wspólnego śpiewania, a na wszystkich głodnych czekała grochówka. Był też apel wojskowy, wręczenie awansów na wyższe stopnie i pokaz sprzętu.

11 listopada świętowaliśmy w Stargardzie przez cały dzień. Późnym popołudniem na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury wystąpiła Orkiestra Camerata. Muzykom pod batutą Kuby Wnuka towarzyszył solista Szymon Guzowski (kontrabas). W programie „Koncertu polskiego” znalazły się utwory m.in. I. J. Paderewskiego, który jest uznawany za jednego z ojców polskiej niepodległości. Po muzycznej uczcie przyszedł czas na sportowe zmagania. Świętowanie zakończył, odbywający się czwarty raz, wieczorny „Bieg dla Niepodległej” po Parku Chrobrego. Na starcie stanęło 178 osób. Były cztery biegi młodzieżowe, bieg na 5 km i marsz nordic walking na tym samym dystansie. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal. Szczegółowe wyniki są tutaj.

Zdjęcia: Paweł Bieg/Show foto – FB OSiR