Aktualności: Sprawy urzędowe

Świętowaliśmy niepodległość

12 listopada 2019

Kilkuset stargardzian jednym głosem zaśpiewało hymn Polski na Rynku Staromiejskim. W 101. rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych z tej okazji. Dzieci z zaciekawieniem oglądały wojskowy sprzęt. Dorośli po brzegi wypełnili widownię na koncercie Cameraty Stargard.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w kolegiacie. Nabożeństwo było odprawione w intencji ojczyzny. Jednym z miejsc, w którym stargardzianie manifestowali patriotyzm był pomnik „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Kwiaty złożył tam m.in. prezydent Rafał Zając.

Od samego rana na Rynku Staromiejskim dzieci z chęcią z bliska oglądały sprzęt i wojskowe pojazdy. Była okazja do rozmów z żołnierzami i wspólnych zdjęć. W dniu ważnej rocznicy wojskowi otrzymali też mianowanie na wyższe stopnie.

„Wieczór Listopadowy z Cameratą” był podsumowaniem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w Stargardzie. Ze sceny popłynęły utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Maxa Brucha, ale także Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego. Camerata Stargard wystąpiła pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego. Publiczność długo oklaskiwała muzyków.

We wtorek Muzeum Archeologiczno-Historyczne prowadzi jeszcze ciekawe zajęcia – „Niepodległa znów w Muzeum”. Biorą w nich udział uczniowie.

Zdjęcia: Tadeusz Surma