Aktualności: Sprawy urzędowe

Świętujemy z wojskiem

9 sierpnia 2023

We wtorek (15.08.) w całym kraju będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego. W Stargardzie również zaplanowano uroczystości na ten dzień. Będzie oficjalne spotkanie pod pomnikiem patriotycznym, apel na Rynku Staromiejskim i pokaz sprzętu wojskowego. Tradycyjne również w kolegiacie zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych na polu chwały.

Wtorkowe (15.08.) uroczystości rozpoczną się o 10:30 przy pomniku „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Tam zostaną złożone kwiaty. Następnie – o 11:00 – w kolegiacie będzie uroczysta msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy przeniosą się na Rynek Staromiejski, gdzie o 12:30 rozpocznie się apel wojskowy. W programie jest również wręczenie odznaczeń i defilada. Stargardzianie będą też mogli obejrzeć sprzęt wojskowy i wyposażenie żołnierzy.

W związku ze świętem w okolicach Rynku Staromiejskiego wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Więcej o zmianach piszemy tutaj.

Po oficjalnych uroczystościach w kościele pw. Ducha Świętego będzie można wziąć udział w koncercie w ramach Międzynarodowego Stargardzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wstęp jest bezpłatny. Początek o 17:00. Na organach zagra Tomasz Adam Nowak – absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej, zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach muzycznych, studiował m.in. w Monachium, Amsterdamie i Paryżu. Kolejny wykonawca to Carlos Pena Montoya z Kostaryki. Artysta zagra na harfie. Na swoim koncie ma m.in. współpracę z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi brał udział w licznych tournée. Kierownictwo artystyczne: Małgorzata Klorek. Przygotowanie organów: Czesław Matuszewski.