Aktualności: Działania społeczne

Swoim darem ratują innych

15 czerwca 2023

W całym kraju jest ich niewiele ponad 1,5% ogółu społeczeństwa. Z samego Stargardu krew regularnie oddaje zaledwie kilkaset osób. Jednak zaangażowanie wszystkich krwiodawców w ich misję jest ogromne. Najlepiej widać to, kiedy pojawiają się okresowe braki danej grupy. W ciągu kilku godzin potrafią zorganizować akcję poboru i uzupełnić zapasy ratujące życie.

W Stargardzie działa Rejonowa Rada Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża i Wojskowy Klub HDK PCK „Saper”. Organizacje łączy jeden cel – ratowanie ludzkiego życia. Ta druga grupa obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. – Dziękuję wszystkim, którzy stwarzają warunki do rozwoju krwiodawstwa w naszym mieście. Współpraca z PCK układa się doskonale. Zawsze kiedy pojawiają się nowe, często niespodziewane potrzeby, jest szybka i odpowiednia reakcja. Z podziwem patrzę także na szereg aktywności wojskowego klubu „Saper”. Obie organizacje są pełne ludzi świadomych swojej misji, za co powinniśmy być im szczerze wdzięczni. Podziękowania kieruję także do panów Jerzego Bochenka i Jacka Łagiewki, którzy koordynują całość od lat z zaangażowaniem i sukcesami – mówi prezydent Rafał Zając.

14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawstwa. Przy tej okazji Wojskowy Klub HDK PCK „Saper” świętował swoje dziesięciolecie. To największa tego typu organizacja w całym Zachodniopomorskiem. Jest laureatem nagrody prezydenta Stargardu dla społeczników w kategorii zespołowej. Koordynuje przede wszystkim działania w jednostkach wojskowych. Ma na koncie zaangażowanie ponad 2000 dawców, kilkaset litrów pobranej krwi i mnóstwo akcji uświadamiających, jak ważny to płyn. W czasie jubileuszu były podsumowania, podziękowania dla donatorów i przyjaciół organizacji, a także zachęcenie kolejnych osób do dołączenia do grona krwiodawców. Szef klubu Jacek Łagiewka otrzymał srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

W krwiodawstwo w Stargardzie mocno angażują się też uczniowie szkół. Wszystko za sprawą akcji „Młoda krew ratuje życie” organizowanej przez RR HDK PCK. Tylko w 2022 r. w sześciu placówkach ponad 270 osób oddało przeszło 90 litrów krwi. Szczegółowe informacje o tym, kto i gdzie może zostać krwiodawcą są tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie