Aktualności: Sprawy urzędowe

Szczególny rok w Straży

28 maja 2021

Stargardzka Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej w kameralnym gronie świętowała Dzień Strażaka. Były podziękowania, gratulacje, a także awanse na wyższe stopnie. Funkcjonariusze podsumowali również ubiegły rok, podczas którego podejmowali nowe wyzwania w związku z pandemią koronawirusa.

– Mam pełną świadomość, że możemy pracować nad rozwojem miasta i podnosić jakość życia w Stargardzie, ale te efekty niewiele znaczą w momencie kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo. To przecież jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Ten rok szczególnie pokazał, że obawa o zdrowie i życie potrafi zmienić nasze plany i działania. W imieniu swoim, ale także wszystkich stargardzian dziękuję za waszą codzienną trudną służbę. Dziękuję za to, że niezależnie od okoliczności zawsze stajecie na wysokości zadania. Wasza pomoc dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebna – również w trudnym czasie pandemii – mówi prezydent Rafał Zając.

W ubiegłym roku Straż Pożarna realizowała liczne niestandardowe działania w związku z pandemią. Miasto wsparło stargardzki oddział PSP, przekazując jednostce kombinezony ochronne o wartości 20 000 zł. Strażacy od początku pandemii zajmowali się dystrybucją środków dezynfekujących i ochrony osobistej. Pomagali także stargardzkiemu szpitalowi, a w tym roku – w Punkcie Szczepień Powszechnych. Oprócz tego pełnili codzienną służbę, ratując życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu. W 2020 r. odnotowali w całym powiecie ponad 1200 zdarzeń.

Działalność PSP to gaszenie pożarów, ale również interwencje przy wypadkach drogowych, katastrofach ekologicznych, ratownictwo medyczne i działania poszukiwawcze. Podczas uroczystości 11 strażaków otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Dodatkowo wyróżniono 14 funkcjonariuszy – za zaangażowanie w wykonywane obowiązki, a także m.in. za pomoc poszkodowanym poza godzinami pracy. Podczas spotkanie minutą ciszy uhonorowano tych strażaków, którzy zmarli po zakażeniu koronawirusem.

Zdjęcia: UM w Stargardzie