Aktualności: Kultura

Szepty nagrodzone

12 października 2020

Patrycja Jakubiak i Przemysław Antczak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego zdobyli wyróżnienie w konkursie Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2019. Jury doceniło spektakl „Szepty starej kamienicy”. To jedna z odsłon autorskiego projektu stargardzkich muzealników – zrealizowana na podwórzu budynku przy ul. B. Limanowskiego 26.

Wyróżniony projekt odbył się w ramach ubiegłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Spektakl na podwórzu XIX-wiecznej kamienicy opowiadał o zmieniających się losach jej mieszkańców – zarówno niemieckojęzycznych, jak i Polaków przybyłych tutaj zaraz po II wojnie światowej. W drugiej części wydarzenia widzowie spotkali się z aktorami w sąsiedzkim ogrodzie, który również zaaranżowano na podwórzu.

Stargardzianie już kilka razy mieli okazję do takich wyjątkowych spotkań z historią i muzyką w nietypowym miejscu. Weszli w podwórza kamienic m.in. przy ul. Wojska Polskiego i ul. Bydgoskiej. Wydarzeniom towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu lokalnych artystów. Uczestnicy spotkań poznali historię dawnych i obecnych mieszkańców naszego miasta, a także wysłuchali koncertów na żywo.

Grafika: FB/Muzeum Narodowe w Szczecinie