Aktualności: Kultura

Szlaki pamięci

28 stycznia 2020

Stargard może pochwalić się naprawdę bogatą i ciekawą historią. Oprócz zabytków, w całym mieście jest wiele miejsc, które przypominają o wydarzeniach sprzed lat. Radni Rady Miejskiej jednogłośnie podjęli decyzję o utworzeniu szlaków historyczno-turystycznych. Projekt upamiętni zarówno historię Polski, naszego miasta, jak i postacie ważne dla Stargardu.

– Historia miasta powinna być eksponowana w przestrzeni publicznej. Jestem co do tego zgodny z mieszkańcami, Towarzystwem Przyjaciół Stargardu i muzealnikami. Chcemy, aby powstawały różnego typu obiekty sztuki wypełniające tę przestrzeń i skłaniające nas wszystkich do głębszej refleksji. Decyzja radnych pozwala nam na kontynuację prac nad tymi szlakami, co na pewno uatrakcyjni przestrzeń, ale przyniesie też walory edukacyjne – mówi prezydent Rafał Zając.

Propozycja jednego ze szlaków – „Ocalić od zapomnienia” – dotyczy miejsc, po których dziś zostały już tylko wspomnienia. Przez wieki były ważne dla ówczesnych mieszkańców. Dzisiejsi stargardzianie będą mogli zachować pamięć historyczną i przekazać tę wiedzę przyszłym pokoleniom. Pracownicy

Muzeum Archeologiczno-Historycznego zaproponowali 12 miejsc, które mogą zostać wpisane na szlak:

– Apteka pod Lwem (ul. Grodzka 10 – narożnik ul. Grodzkiej i Mieszka I),

– kirkut (obok willi – dawne Liceum Katolickie, ul. Wojska Polskiego),

– rondel (za parkingiem przy kościele św. Jana Chrzciciela),

– Św. Duch i kaplice szpitalne (okolice kościoła św. Ducha),

– dom kata (ul. K. Wielkiego 9, nad kanałem Młyńskim),

– fizykat (budynek Urzędu Gminy – bliżej ul. Grodzkiej),

– teren dawnego grodu (okolice Baszty Białogłówki),

– klasztor augustianów (ul. Wita Stwosza – Szkoła Specjalna),

– synagoga (przy ul. Spichrzowej),

– Brama Świętojańska (okolice przejścia dla przechodniów pod Aleją Słowiczą), – Młyn Miejski (wiadukt nad kanałem Młyńskim przy ul. B. Chrobrego),

– lotnisko w Kluczewie (ul. Tańskiego).

Forma przedstawienia tych obiektów zostanie wybrana w konkursie. Już w 2013 r. jedno z takich historycznych miejsc zostało upamiętnione. Przy ul. B. Chrobrego pojawił się obelisk odnoszący się do kościoła św. Józefa, który stał w tej okolicy do 1945 r. Informacje o nieistniejącej świątyni można przeczytać w kilku językach, co jest ułatwieniem dla turystów zza granicy. Także nowy projekt zakłada dostęp do najciekawszych wiadomości zarówno dla mieszkańców, jak i osób zwiedzających Stargard.

Kolejna propozycja szlaku dotyczy postaci, które na przestrzeni wieków wpisały się w historię miasta. To m.in. Augustyn – twórca najstarszej kroniki Pomorza Zachodniego, burmistrz Peter Gröning oraz Helena Żybułtowska, która po II wojnie światowej stworzyła w naszym mieście wiele placówek i organizacji oświatowych, pełniła też funkcję wiceburmistrza Stargardu. Zgodnie z projektem wybitni mieszkańcy mogą zostać upamiętnieni w klimatycznym Parku Batorego. Ciekawą propozycją są ławeczki poświęcone każdej wyróżnionej osobie.

Trzecia odsłona szlaku odnosi się do najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Takie spotkania z przeszłością w przestrzeni miejskiej to zarówno budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców, jak i edukacja w ciekawej formie. Ze szlaków skorzystają stargardzianie i turyści w różnym wieku. Zwłaszcza młodzi ludzie będą mogli poznać bogatą historię Polski i naszego miasta pokazaną w interesujący sposób, dostosowany do współczesnego odbiorcy.

Zdjęcie: Parafia św. Józefa