Aktualności: Turystyka

Topiary ozdobiły park

28 października 2019

Bukszpanowe kule i stożki pojawiły się w Parku Batorego. To tak zwane topiary, czyli rośliny o kształcie uformowanym przez człowieka. Nasadzenia zostały wykonane w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. W sumie Park Batorego zdobi 60 krzewów.

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Podczas spacerów w kierunku cmentarza warto zajrzeć do Parku Batorego i na własne oczy zobaczyć te nasadzenia – pierwsze tego typu w Stargardzie. Bukszpanowe kule i stożki mają wysokość od 55 cm do 110 cm. Zostały umieszczone w kilku skupiskach. Poprawiają estetykę parku, a jednocześnie nawiązują do jego historii.

Zasadzono młode rośliny, choć uformowanie topiarów do pożądanych kształtów to czasochłonny proces, który może trwać nawet kilka lat. Dodatkowo rośliny muszą być regularnie przycinane. Topiary wykonuje się z różnych gatunków – zarówno drzew, jak i krzewów. W Parku Batorego wykorzystano bukszpan. To roślina zimozielona, co oznacza, że kule i stożki zachowają swój kształt i kolor przez cały rok.

Te nietypowe nasadzenia są jednym ze zwycięskich projektów Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt roślin wraz z pięcioletnią pielęgnacją to ponad 47 000 zł.

Zdjęcia: UM w Stargardzie