Aktualności: Turystyka

Turyści od 75 lat

30 czerwca 2021

W czerwcu wyjątkowy jubileusz obchodzi stargardzki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Od 75 lat jego członkowie rozwijają turystykę, przekazują wiedzę o historii i geografii, a także propagują zdrowy tryb życia. PTTK w naszym mieście działa od 1946 r. – jako pierwszy oddział na Pomorzu Zachodnim.

Z okazji jubileuszu listy gratulacyjne i czek na 1000 zł w imieniu prezydenta Rafała Zająca przekazał jego zastępca Piotr Mync. – Od wielu lat angażujecie się w działania, które służą całym pokoleniom stargardzian. Upowszechniacie i przekazujecie wiedzę o naszym regionie, zachęcacie też do różnych aktywności. Dziękuję, że mimo innych obowiązków robicie tak wiele, poświęcając swój wolny czas na społeczną pracę i rozwój turystyki. Życzę kolejnych lat wypełnionych interesującymi i wartościowymi działaniami – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

Założycielem i pierwszym prezesem stargardzkiego oddziału PTTK był Eugeniusz Górecki. Organizacja stanęła przed wyzwaniem odbudowy turystyki po II wojnie światowej. W rajdach, spotkaniach i konkursach uczestniczyli – i nadal uczestniczą – osoby w różnym wieku, także dzieci i młodzież. Towarzystwo zajmuje się również przyznawaniem odznak turystyki kwalifikowanej. Dziś stargardzki oddział liczy 65 członków.

Trwa sezon turystyczny. Najbliższy pieszy rajd – we wrześniu – to 12 km wędrówki po Puszczy Bukowej z okazji Światowego Dnia Turystyki. W kalendarzu jest również październikowy „Złaz na pieczonego ziemniaka” i grudniowy „Rajd ze św. Mikołajem”. Każdy może dołączyć do stowarzyszenia i rozpocząć swoją przygodę z PTTK. Siedziba stargardzkiego oddziału znajduje się przy ul. W. Łokietka 3a i jest otwarta w każdą środę od 17:00 do 19:00. W razie pytań można też skontaktować się przez facebookowy profil PTTK.