Aktualności: Turystyka

Turystycznie odkrywają świat

7 listopada 2023

W miejskich szkołach podstawowych z powodzeniem działają koła krajoznawczo-turystyczne. Młodzi ludzie podczas dodatkowych zajęć spędzają ciekawie czas wolny, a przy okazji biorą udział w rywalizacji. Każdego roku członkowie najaktywniejszych kół ze Stargardu i okolic otrzymują wyróżnienia. To również okazja do podsumowania wszystkich działań i zachęta dla kolejnych uczniów, którzy chcieliby dołączyć do wspólnej zabawy w swoich szkołach.

– Turystyka to nie tylko poznawanie nowych miejsc i aktywność w plenerze, ale także nauka cennej umiejętności bycia ze sobą. Uczestnicy rajdów i spotkań spędzają czas z tymi, którzy podzielają ich zainteresowania. W ten sposób tworzą się naprawdę wartościowe relacje, a często nawet wieloletnie przyjaźnie. Dodatkowo aktywność poza domem jest dobra dla zdrowia. Cieszę się, że tak wiele dzieci należy do szkolnych kół turystycznych. Dzięki temu ciekawie spędzają wolny czas, a przy tym kształtują dobre nawyki na przyszłość – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W roku szkolnym 2022/2023 w rajdach brało udział ponad 1800 młodych ludzi ze Stargardu i okolic. Najbardziej aktywni byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie. Na drugim miejscu uplasowali się młodzi turyści z SP w Maszewie. Podium zamknęli członkowie koła ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie. Tym razem do rywalizacji stanęły dzieci z 9 placówek. Przez cały rok szkolny młodzi ludzie wraz z nauczycielami udział w tematycznych rajdach. Niezależnie od pogody wytrwale poznawali bliższą i dalszą okolicę, spędzając wartościowy czas w gronie rówieśników. Młodzi turyści m.in. wspólnie witali kolejne pory roku, maszerowali ze świętym Mikołajem i obchodzili Dzień Pieczonego Ziemniaka.

Organizatorem corocznego konkursu jest stargardzki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podczas podsumowania tegorocznej rywalizacji PTTK wręczyło też Odznaki Turystyki Pieszej. Kilku młodych wędrowców otrzymało „Siedmiomilowe Buty”.

Zdjęcia: UM w Stargardzie