Aktualności: Sprawy urzędowe

Tutaj będzie obwodnica

17 maja 2024

Trwają prace przy jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w Stargardzie. Na odcinku od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej powstaje kolejny fragment obwodnicy północnej. Do zrobienia jest blisko kilometr zupełnie nowej drogi.

Na placu budowy trwają roboty ziemne. Częściowo widać już ślad, po którym pobiegnie nowa droga. Będzie tam przede wszystkim wygodna, bezpieczna jezdnia dla aut, ale korzyści odczują również rowerzyści oraz piesi. Powstaną chodniki, ścieżka dla cyklistów, a całość oświetlą energooszczędne ledowe latarnie. Kolejny odcinek obwodnicy północnej uzupełnią liczne nasadzenia zieleni – aż 7000 drzew i krzewów oraz tzw. zielone przystanki autobusowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace za ponad 25 300 000 zł powinny zakończyć się w I kwartale przyszłego roku. Na tę inwestycję pozyskaliśmy duże dofinansowanie – 17 000 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W przyszłości obwodnica zacznie się już na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie aktualnie budowany odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, połączy się z oddanym do użytku w 2023 roku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. W ten sposób nawet tysiące aut dziennie ominą przejazd przez centrum. Korzyści odczują również zmotoryzowani i piesi mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina oraz Śródmieścia. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu, który wybuduje GDDKiA. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu.

Zdjęcia: UM w Stargardzie