Aktualności: Kultura

Tworzyli miasto od nowa

12 maja 2021

12 maja obchodzimy Dzień Pionierów Stargardu. To wspomnienie tych, którzy przybyli tutaj po zakończeniu II wojny światowej i rozpoczęli budowanie polskiego miasta. Z tej okazji w Parku Chrobrego można zobaczyć wystawę Wieści z „Wieści” opracowaną przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Z kolei Jolanta Aniszewska z MAH przygotowała podcast „Helena i Parys w mieście nad Iną”.

– Wielu z nas ma w swoich rodzinach osoby, które przyjechały do Stargardu we wczesnych latach powojennych. Wielu z nas – ja również – miało szansę osobiście wysłuchać ich opowieści o początkach życia w Stargardzie i trudnościach, z jakimi przyszło im się mierzyć. Dzisiaj wspominamy i honorujemy ich wysiłek – mówi prezydent Rafał Zając.

Tutaj można posłuchać podcastu Jolanty Aniszewskiej. Autorka zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie – do powojennego Stargardu. W zniszczonym mieście pojawiają się pierwsi polscy mieszkańcy, którzy muszą się odnaleźć w trudnej rzeczywistości i na nowo ułożyć swoje życie w zupełnie obcym miejscu. Nagranie składa się z trzech części. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego symbolem pionierów są forsycje, kim byli tytułowi Helena i Parys oraz dlaczego akurat 12 maja jest świętem Stargardu.

– Historia zawsze jest dla nas lekcją. Powinniśmy czerpać z niej pełnymi garściami. Dzisiejsze święto pozwala także z szacunkiem spojrzeć na otaczającą nas przestrzeń. Dzięki historii możemy ją lepiej zrozumieć i dowiedzieć się, skąd wziął się dzisiejszy kształt naszego miasta – mówi prezydent Rafał Zając.

Dzień Pionierów Stargardu w tym roku można świętować także literacko i sportowo. Książnica Stargardzka i Młodzieżowy Dom Kultury przygotowali przegląd powojennej prasy, a Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował 5. Bieg Forsycji. Szczegóły wszystkich akcji tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie