Aktualności: Kultura

Tyle sztuki w całym mieście

20 maja 2019

Tegoroczna edycja ArtFestiwalu obfitowała w ciekawe wydarzenia. Już po raz trzeci artyści zaprezentowali swoją twórczość. Tym razem stargardzianie mogli wybrać spośród blisko 90 propozycji. Każdy znalazł coś dla siebie – malarstwo, rzeźba, fotografia, a także znakomita muzyka, która rozbrzmiewała w wielu zakątkach miasta.

Tradycyjnie już artyści zaprezentowali się w nietypowych miejscach. Twórców można było spotkać m.in. na ulicy, w parku, a także w szkole. Oczywiście nie zabrakło wystaw i spotkań w galeriach sztuki i pracowniach rzemieślniczych. Wydarzenia przyciągnęły tłumy stargardzian, którzy dodatkowo cieszyli się piękną pogodą. Ideą ArtFestwialu jest szeroka dostępność sztuki dla wszystkich. W wielu miejscach można było spróbować swoich sił np. przy sztaludze lub za obiektywem aparatu.
Podczas imprezy otwarte zostały miejsca, które na co dzień nie są dostępne. Zwiedzający mogli zajrzeć m.in. do wieży ciśnień, gdzie odbyła się wystawa fotografii. Ciekawą propozycję przygotowali także członkowie Stowarzyszenia OldTown. W kawiarence przy Bramie Pyrzyckiej można było odpocząć i spróbować piwa z Browaru Stargard. Tuż obok spektakl taneczny „Deszczowa Piosenka” zaprezentowali podopieczni Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przez cały dzień swoimi występami zachwycali też artyści Teatru Ognia Fire Arrow.

ArtFestiwal związany jest także z muzyką, która pojawiła się w różnych częściach Stargardu. Tradycyjnie dużym zainteresowanie cieszyły się koncerty w Teatrze Letnim, gdzie wystąpił m.in. Arkadiusz Brykalski i młodzież z MDK. Park Chrobrego, Młodzieżowy Dom Kultury, Rynek Staromiejski, ul. Warowna i S. Wyszyńskiego – te wszystkie miejsca wypełniły dźwięki w wykonaniu uzdolnionych muzyków.

Tegoroczna edycja ArtFestwialu to także okazja do uhonorowania twórców, którzy od lat działają w naszym mieście. Oznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali Maria Cierocka i Ryszard Baloń. W tym roku 60-lecie pracy artystycznej świętował też metaloplastyk Marian Preiss.

Galeria zdjęć z ArtFestwialu 2019 znajduje się tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie