Aktualności: Sprawy urzędowe

Tylko i aż 5 lat

18 stycznia 2022

18.01. (wtorek) mija 5 lat od niespodziewanej śmierci prezydenta Sławomira Pajora. Przez niemal 15 lat i 4 kadencje (2002-2017) doprowadził do historycznej odbudowy gospodarczej miasta. To jego wizji i konsekwencji w działaniach zawdzięczamy dzisiejszą wysoką jakość życia, miejsca pracy, system wsparcia dla potrzebujących mieszkańców i kierunek dalszego rozwoju Stargardu. W rocznicę śmierci przy grobie Sławomira Pajora jak zawsze pojawiła się oficjalna delegacja, członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy śp. prezydenta.

– Prezydent Sławomir Pajor objął stery stargardzkiego samorządu w trudnym czasie. Panowało duże bezrobocie, a budżet miasta był w słabej kondycji. Nie mieliśmy potencjału do szybkiego rozwoju i głębokich zmian. Za to prezydent miał śmiałą wizję odbudowy gospodarki w mieście. Narzędziem do tego było stworzenie najpierw jednego, a potem drugiego parku przemysłowego. Sławomir Pajor działał konsekwentnie i myślał strategicznie, a do tego był człowiekiem niezwykle charyzmatycznym. To połączenie pozwoliło na skuteczne przekonywanie ludzi i firm do inwestowania w rozwój gospodarczy Stargardu – mówi prezydent Rafał Zając.

Śp. Sławomir Pajor skupiał się na konkretnych wartościach. Zdawał sobie sprawę, że podstawą rozwoju całego miasta jest stabilna rodzina, której źródła dochodów są oparte o dobre, atrakcyjne miejsca pracy. Wiedział również, że szanse na podnoszenie jakości życia w Stargardzie daje tylko wypracowanie trwałych fundamentów. To właśnie z jego inicjatywy utworzone zostały dwa parki przemysłowe: Stargardzki Park Przemysłowy i Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii. Na ich terenie powstało już ponad 7000 miejsc pracy, a kolejni inwestorzy wybierają nasze miasto na dalsze inwestycje.

– Prezydent Sławomir Pajor był dla mnie mentorem. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale cechował się również dużą wrażliwością. Uwielbiał słuchać różnych gatunków muzyki, miał poczucie humoru, a przy tym był wyjątkowo charyzmatyczny. Uwielbiałem z nim współpracować. Od jego śmierci minęło 5 lat – tylko i aż. Choć wciąż brakuje mi tego głosu, mam głębokie poczucie, że prezydent Sławomir Pajor jest z nami. Wierzę, że – choć z innej perspektywy – wciąż dba o Stargard. Myślę, że wszyscy stargardzianie w jakimś stopniu są mu wdzięczni za ten wspólnie spędzony czas, a ja osobiście mówię tobie Sławku – pamiętamy – mówi prezydent Rafał Zając.

Śp. prezydent dbał o mieszkańców z różnych grup społecznych i o różnych potrzebach. To dzięki niemu rozwinęło się w Stargardzie mieszkalnictwo wspomagane. Był również pomysłodawcą Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, które od 2018 r. nosi jego imię. Sławomir Pajor został doceniony nadanymi pośmiertnie: Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego i Medalem „Zasłużony dla Miasta Stargardu”.

Zdjęcia: Paweł Bieg