Aktualności: Kultura

U nas rodzą się talenty

12 grudnia 2019

Stypendysta prezydenta Stargardu Marcin Rakowski otrzymał ważne wyróżnienie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał uzdolnionemu perkusiście swoje stypendium artystyczne. To uznanie za wybitne osiągnięcia muzyka z naszego miasta.

Młody artysta jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego. Przez 12 lat doskonalił swoje umiejętności w klasie perkusji. Szkołę skończył z wyróżnieniem. W naszym mieście jego talent został doceniony już w 2015 r. – Stypendium prezydenta Stargardu było pierwszą poważną formą dostrzeżenia mojej działalności. To wyróżnienie dało mi nowe szanse, takie jak chociażby zakup potrzebnego sprzętu, możliwości wyjazdów na warsztaty i konkursy – mówi Marcin Rakowski.

Muzyk kończy studia magisterskie na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest również nauczycielem gry na perkusji w Szkole Muzycznej I stopnia w Goleniowie. Na swoim koncie ma liczne nagrody na ważnych konkursach. Właśnie za wybitne osiągnięcia na początku grudnia został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – To bardzo motywujące wyróżnienie. Postrzegam je też jako jedno z większych sukcesów i podsumowanie pewnego etapu – zakończenia studiów. Bardzo doceniam tego rodzaju wsparcie mojej działalności muzycznej – dodaje Marcin Rakowski.

Perkusista w maju 2019 r. zdobył dwie pierwsze nagrody na Filadelfia Festival The Musical City of Europe „XI Concorso Musicale Citta Di Filadelfia Marimba&Percussion”. Jest również laureatem dwóch pierwszych nagród na konkursie Miniatura 2017 w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz półfinalistą międzynarodowych konkursów perkusyjnych w Poznaniu i Opolu.

Marcin Rakowski współpracuje z stargardzką Cameratą, a także z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie, Operą na Zamku i Filharmonią w Słupsku. Muzyk bierze też udział w życiu kulturalnym Stargardu oraz występuje za granicą – m.in. w Danii, Niemczech i we Włoszech. W swoim dorobku artystycznym ma płytę „Jazz’a Vu?” nagraną razem z zespołem Kawuś Music Project.

Zdjęcia: Marcin Rakowski