Aktualności: Sprawy urzędowe

Uczniu, zostań w domu!

12 marca 2020

Od poniedziałku (16.03.) do środy (25.03.) zamknięte zostaną wszystkie publiczne szkoły, przedszkola i żłobki. Już w tym tygodniu część zajęć została odwołana. Ze względów bezpieczeństwa młodzi ludzie powinni w tym czasie pozostać w domach. Należy też ograniczyć kontakt dzieci ze starszymi członkami rodziny.

Czas wolny od zajęć szkolnych i przedszkolnych powinien być spędzany w domu. To odpowiedni moment na naukę własną, ale także kreatywną rozrywkę i chociażby nadrabianie zaległości książkowych. Dobrym pomysłem jest podtrzymywanie kontaktów z rodziną i znajomymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Apel o pozostanie w mieszkaniu jest ważny, ponieważ przebywanie we wszystkich miejscach publicznych niesie ryzyko zarażenia się lub przeniesienia koronawirusa na inne osoby.

W związku z wskazaniami rządu i służb sanitarnych przynajmniej do 25.03. (środa) nie będą odbywały się wszelkie masowe zgromadzenia, których organizatorem lub współorganizatorem jest miasto. Zawieszone zostały zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury i Stargardzkim Centrum Kultury. Zamknięte jest także muzeum, schronisko dla zwierząt i dwie pływalnie. Należy unikać wychodzenia z domów, o ile nie jest to konieczne. Zgodnie z zaleceniami dzieci nie powinny przebywać pod opieką dziadków i innych starszych członków rodziny. Takie osoby są szczególnie narażone na zarażenie koronawirusem.

Na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków rodzice i opiekunowie dzieci do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego, specjalnego zasiłku opiekuńczego. W tym czasie nie będą musieli chodzić do pracy. To 14 dni przysługujące łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci. Zasiłek nie będzie wliczony w ustawowy limit opieki. Mogą z niego skorzystać także rodzice, którzy już wyczerpali zasiłek opiekuńczy na ten rok.

Osoby, które zdecydują się na taką formę opieki nad dziećmi, otrzymają 80% wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek jest wypłacany na takich samych zasadach jak zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Aby z niego skorzystać, należy złożyć oświadczenie u pracodawcy. Nie trzeba dołączać zwolnienia lekarskiego.

Zdjęcie: pexels.com