Aktualności: Sprawy urzędowe

Udane inwestycje na drogach

3 października 2019

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje w Stargardzie budowę dwóch rond. Miasto dofinansowało ten projekt kwotą 2 500 000 zł. Z jednego z takich skrzyżowań kierowcy korzystają już u zbiegu ul. Bydgoskiej, M. Skłodowskiej-Curie, Obwodnicy Staromiejskiej i Kazimierza Wielkiego. Trwają jeszcze prace przy budowie drugiego ronda – przy ul. Gdańskiej, Gdyńskiej, Morskiej, Szosie Maszewskiej i Wiśniowej.

– Stargard dynamicznie się rozwija, a tym samym wzrasta liczba aut. Przebudowywanie układu komunikacyjnego miasta jest więc nieuniknione. W związku tym konieczna jest współpraca między zarządcami dróg. W naszym przypadku jest ich czterech – mówi prezydent Rafał Zając.

Na nowym rondzie niemal o każdej porze dnia można zobaczyć, jak duże potoki samochodów przejeżdżają w tym miejscu. – Wcześniej – przy skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną – trzeba było czekać niekiedy nawet kilkanaście minut. Teraz ruch jest płynny. Byliśmy pewni, że powinniśmy zaangażować się w tę inwestycję, bo dobra współpraca między zarządcami dróg może przynieść pozytywne efekty odczuwalne dla mieszkańców – mówi prezydent Rafał Zając.

GDDKiA zaprezentowała pierwszą, ukończoną część inwestycji. Już ten etap usprawnia ruch i poprawia bezpieczeństwo w tej części Stargardu. Ronda to jeden ze sposobów na zmniejszenie korków, co można zauważyć w rejonie ul. Bydgoskiej. Płynność ruchu jest większa niż w przypadku skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Poruszanie się po rondzie wymaga także od kierowców zmniejszenia prędkości i zapewnia lepszą widoczność innych pojazdów oraz pieszych.

W ramach inwestycji będą dwa ronda. Jedno już powstało blisko centrum miasta – u zbiegu ul. Bydgoskiej, M. Skłodowskiej-Curie, Obwodnicy Staromiejskiej i Kazimierza Wielkiego. To miejsce wzmożonego ruchu zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Drugie skrzyżowanie o ruchu okrężnym poprawi komunikację w okolicy wyjazdu ze Stargardu, ale także usprawni dojazd do pobliskich przedsiębiorstw i domów prywatnych.

Miasto współpracuje z wszystkimi zarządcami dróg, aby komunikacja była sprawna. Żeby zapewnić płynny ruch na jezdniach i zadbać o bezpieczeństwo kierowców, pieszych i rowerzystów, z budżetu miasta dofinansowane są zarówno jezdnie, ale także kolejne ścieżki rowerowe.

Zdjęcia: UM w Stargardzie