Strona głównaWpisyKulturaUkraińskie dźwięki w cerkwi

Aktualności: Kultura

Ukraińskie dźwięki w cerkwi

8 kwietnia 2019

Uczestnicy wyjątkowego koncertu wysłuchali wzruszających pieśni w akompaniamencie bandury typu lwowskiego. Swoje umiejętności zaprezentowała Zoriana Grzybowska, artystka pochodząca z Ukrainy. W cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jozafata Kuncewicza wystąpił także męski kwartet wokalny AKORD.

Koncert odbył się tuż po niedzielnej mszy. Słuchacze zgromadzeni w świątyni dali się ponieść wyjątkowej muzyce, którą zaprezentowała Zoriana Grzybowska. Artystka gra na bandurze typu lwowskiego. To ukraiński instrument strunowy, który służy głównie do wykonywania utworów lirycznych. Zoriana Grzybowska oczarowała wszystkich śpiewem – zarówno w języku polskim, jak i po ukraińsku. Specjalizuje się w utworach sakralnych, ale w swoim repertuarze ma także piosenki m.in. Anny German. Artystka koncertuje w całej Europie.
Podczas koncertu swoje umiejętności zaprezentowali też członkowie męskiego kwartetu wokalnego AKORD. Śpiewacy wykonują utwory a capella, a więc bez towarzyszenia instrumentów. Na swoim koncie mają już trzy albumy, koncertują także w wielu europejskich miastach. Ich repertuar to m.in. tradycyjne pieśni różnych narodów świata, jak również utwory religijne i współczesne.

Koncert współfinansowany przez Miasto Stargard zorganizowali stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce i Parafia Greckokatolicka pw. św. Jozafata Kuncewicza. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Ukraińska Kultura w Stargardzie 2019.

Zdjęcia: Tadeusz Surma