Aktualności: Sprawy urzędowe

Ułani świętują

15 lipca 2022

Jak co roku w białych koszarach 14 batalion Ułanów Jazłowieckich świętuje rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej. 11-13 lipca 1919 r. 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich pokonał Ukraińców, oswobodził miasto Jazłowiec i obronił klasztor zakonny Sióstr Niepokalanek. Tradycyjnie z tej okazji w stargardzkiej jednostce odbywają się uroczystości.

Świętowanie rozpoczęła wieczorna zmiana warty przy pomniku, której towarzyszyła salwa honorowa i apel pamięci. Następnego dnia podczas uroczystego apelu żołnierze zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Jak co roku spotkanie było także okazją do wręczenia wyróżnień dla wojskowych, którzy wzorowo pełnią służbę i angażują się w wykonywane obowiązki. 14 batalion Ułanów Jazłowieckich podlega 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. J. Hallera. Swoją tradycję i nazwę wyróżniającą batalion otrzymał na cześć 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Kolejnym punktem tegorocznego świętowania będzie piknik, który zaplanowano na sobotę (16.07.). W planach m.in. Szarża Ułańska, czyli bieg z przeszkodami, pokaz sprzętu wojskowego i wirtualna strzelnica. Początek o 10:00 na strzelnicy garnizonowej (al. Żołnierza 37). Więcej piszemy o tym tutaj.

Zdjęcia: Paweł Bieg