Aktualności: Sprawy urzędowe

Uważaj na koronawirusa

28 stycznia 2020

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Stargardzie informuje, co należy zrobić w przypadku podejrzenia zarażenia nowym wirusem 2019-nCoV. Środki ostrożności dotyczą przede wszystkim osób, które w ostatnim czasie podróżowały do Chin oraz ich najbliższych. Warto jednak, by wszyscy mieszkańcy zapoznali się ze wskazówkami sanepidu.

Na razie nie stwierdzono obecności wirusa w Polsce. 2019-nCoV jest wirusem podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalnych lipidów, dlatego tak ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Na poniższej grafice znajduje się instrukcja, w jaki sposób robić to poprawnie. Należy o tym pamiętać, ponieważ odpowiednie mycie rąk chroni także przed innymi chorobami – zwłaszcza w panującym sezonie grypowym.

Wirus 2019-nCoV wylęga się do 14 dni, ale pierwsze objawy najczęściej są widoczne już po 5-6 dniach od zarażenia. Do najważniejszych symptomów należą: gorączka powyżej 38˚C, kaszel i duszność. Objawy koronawirusa łatwo pomylić z grypą i przeziębieniem. Zwiększoną ostrożność powinny zachować osoby, które dużo podróżują po świecie oraz ich najbliżsi. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej pójść do lekarza i koniecznie poinformować go o kierunkach niedawnych podróży.

Na zarażenie 2019-nCoV szczególnie podatne są osoby, które w ostatnim czasie wróciły z Chin. Aktualne obszary wysokiego ryzyka występowania wirusa można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wszyscy podróżujący z tych miejsc po powrocie do Polski otrzymują Kartę Lokalizacyjną Pasażera. Także na lotniskach przeprowadzane są wstępne kontrole stanu zdrowia turystów.

Dodatkowo GIS przygotował zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

• unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,

• bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,

• unikanie rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,

• unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,

• ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,

• przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.