Aktualności: Kultura

Uwolnij książkę w Muzeum

20 marca 2019

Ciekawa propozycja dla miłośników literatury. W Bastei wciąż powiększa się kolekcja książek, które można zabrać za darmo. Wszystko w ramach popularnej na całym świecie akcji bookcrossingu.

Projekt polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych. Może to być zarówno ławka w parku, jak i specjalnie do tego przeznaczona półka. Każdy może zostawić dowolną książkę, a także zabrać ją ze sobą do domu. Akcja narodziła się w USA w 2001 r. i szybko zyskała popularność na całym świecie.

Kolekcja bookcrossing jest dostępna w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Bastei. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku 10:00-16:00, sobota 10:00-14:00, niedziela 10:00-16:00.

Bookcrossing działa na zasadzie „podaj dalej”. Książki możemy wziąć ze sobą, przeczytać, a potem znów puścić w obieg. Chodzi o to, by popularyzować czytelnictwo w każdym miejscu. Literatura ma być ogólnodostępna, oswobodzona z regałów bibliotecznych.

Uwolnienie książki w ramach bookcrossingu to ciekawe doświadczenie. Można po prostu przyjść do Bastei i wybrać coś z dostępnych zbiorów. Inna opcja to zarejestrowanie książki, którą chcemy podać dalej. Wystarczy wejść na stronę internetową Bookcrossing Polska. Każda publikacja otrzymuje indywidualny numer, który umożliwia śledzenie dalszej wędrówki książki.

Zdjęcie: MAH w Stargardzie