Aktualności: Sprawy urzędowe

W gotowości do zimy

16 listopada 2022

Choć w tym roku długo cieszyliśmy się wyjątkowo ciepłą, jesienną aurą, już myślimy o zbliżającej się zimie. W Stargardzie pługopiaskarki i pojazdy do oczyszczania chodników przeszły przeglądy i są w pełnej gotowości do pracy. Mamy też zapasy soli, piasku i chlorku wapnia. Wszystko po to, żeby jak najszybciej zareagować w przypadku nagłych opadów śniegu i ewentualnych oblodzeń.

Akcja „zima” to coroczne działania na terenie całego miasta. W Stargardzie prowadzi je Bio Star, a całość koordynuje Zarząd Usług Komunalnych. Dodatkowo konieczność uprzątnięcia konkretnego miejsca mogą zgłaszać funkcjonariusze Straży Miejskiej, Policji i Straży Pożarnej. Warto pamiętać, że kolejność odśnieżania dróg w naszym mieście jest uzależniona od znaczenia danej ulicy w całym układzie komunikacyjnym. Przy nagłych, bardzo dużych opadach śniegu najpierw oczyszczane są główne trasy. Później sprzęt sukcesywnie pojawia się w kolejnych miejscach.

W tym roku miejskie służby mają do dyspozycji 4 solarko-piaskarki z możliwością nałożenia pługów, a także 4 zamiatarki z opcją zamontowania szczotek. Dodatkowo o alejki na cmentarzach zadba nowy traktorek z pługiem. Oprócz oczyszczania jezdni, dbamy również o bezpieczeństwo pieszych, usuwając śnieg i lód z chodników należących do miasta i z parkowych alejek. Bio Star już zgromadził ponad 200 ton soli i 50 ton piasku do posypywania ulic. Spółka zaopatrzyła się również w 2,5 tony chlorku wapnia, który jest wykorzystywany na drogach nieutwardzonych.

Jak co roku przypominamy – za stan chodników oraz jezdni odpowiadają właściciele lub zarządcy poszczególnych dróg i terenów. W przypadku zaniedbania tego obowiązku Straż Miejska może nałożyć na te osoby mandat.

Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum