Aktualności: Sprawy urzędowe

W intencji ofiar Powstania Warszawskiego

2 sierpnia 2019

Za nami obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Kolegiacie NMP odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar Powstania. Przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji i związków oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem „Stargardzianie – Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości”.

O 17:00 – w godzinę „W” – w całym mieście można było usłyszeć syreny alarmowe. Jeszcze zanim rozpoczęła się msza święta, uczestnicy uroczystości zatrzymali się przed kolegiatą oddając hołd ofiarom Powstania przy dźwięku alarmu.

W uroczystościach – poza przedstawicielami władz – wzięli udział stargardzianie i poczty sztandarowe różnych organizacji i środowisk. Cześć powstańcom oddali także motocykliści. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Parku Jagiellońskiego, gdzie pod pomnikiem „Stargardzianie – Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości” złożone zostały kwiaty i znicze.

– Po zakończeniu Powstania Warszawskiego zarówno ludność cywilna jak i powstańcy trafili do wielu bardzo różnych obozów. Część tych ostatnich do obozów jenieckich. W jednym z nich powstał niezwykły dokument – Notatka z przebiegu walk Zgrupowania Radosław. Spisali ją dwaj polscy oficerowie mjr Wacław Chojna ps. „Horodyński” i por. Stanisław Wierzyński ps. „Klara”. Pomimo, że po wojnie obaj wrócili do Polski, a wraz z nimi rękopis, tekst został opublikowany dopiero po ich śmierci – opowiada Jolanta Aniszewska, zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego. – „Powstańcza epopeja” została rozpisana w notatce dzień po dniu. Czytamy w niej m.in.: Sytuacja na całej Starówce jest tragiczna. Teren obrony niezmiernie ściśniony. Brak wody, szpitale przepełnione rannymi żołnierzami i ludnością cywilną. Ludność cierpi w piwnicach, ginąc od pożarów i bomb – dodaje J. Aniszewska.

Zdjęcia: T. Surma