Aktualności: Edukacja

W Jedynce obudzą zmysły

21 listopada 2023

Roślinne, wielobarwne moduły, zielone osłony, instrumentarium i zwierciadła – brzmi ciekawie? Takie niezwykłe miejsce powstaje przy Szkole Podstawowej nr 1. Już w przyszłym roku młodzi ludzie zyskają tam ogród sensoryczny, w którym podbudzą wszystkie zmysły i nauczą się wielu ciekawych rzeczy.

Przy SP nr 1 trwają prace ziemne. Wykonawca wyznaczył już nowe ścieżki. Powstały też betonowe fundamenty pod słupy osłon sensorycznych. W gotowym ogrodzie pojawią się moduły roślinne i zadaszenia z ciekawostkami naukowymi. Dodatkowo specjalne nadruki stworzą niezwykłe efekty świetlne, rzucając różnokolorowe cienie. Od strony ulicy, wzdłuż ogrodzenia zostaną zamontowane zielone osłony, które – w miarę wzrostu roślin – stworzą kameralny, cichy zakątek do nauki i odpoczynku.

W ogrodzie pojawi się kilka ciekawych elementów. Stacja pogodowa, zegar słoneczny, rurofon, panele muzyczne, zwierciadła, ścieżka sensoryczna – to wszystko pozwoli młodym ludziom rozwijać wyobraźnię, aktywować wszystkie zmysły, ćwiczyć motorykę i koordynację. Oczywiście nowa, zielona przestrzeń będzie też świetnym miejscem do poznawania świata natury poprzez zabawę.

Koszt budowy ogrodu sensorycznego przy Jedynce to około 275 000 zł. Ten projekt do realizacji wybrali mieszkańcy, oddając na niego głosy w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim. Za pomysłem opowiedziało się 815 osób. Całość powinna być gotowa na początku przyszłego roku.

Zdjęcia: UM w Stargardzie