Aktualności: Kultura

W Książnicy o ZNTK

7 maja 2019

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego były największą stargardzką firmą w 2. połowie XX wieku. Działały od 1945 r. Przyczyniły się do określania Stargardu miastem kolejarzy. To właśnie im poświęcony został najnowszy odcinek Skarbów Książnicy Stargardzkiej.

– Nasza biblioteka posiada w swoich zbiorach unikatowe publikacje dotyczące Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, które były częścią ogromnej infrastruktury kolejowej w Stargardzie. Jedną z publikacji jest monografia pod tytułem: „Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Stargard w latach 1945-1982”, wydana w 1983 r., a której autorem jest Jerzy Zajączkowski, wieloletni dyrektor ZNTK – mówi starszy bibliotekarz Andrzej Puławski.
Poza działalnością naprawczą, w ZNTK produkowano maszyny własnej konstrukcji. Przy zakładzie była szkoła, w której kształcono przyszłych pracowników. Rozwój kolei w Stargardzie sprawił, że zwiększyła się liczba mieszkańców, a miasto zyskało nowe budynki. Poprawie uległa także infrastruktura drogowa. W publikacji Jerzego Zajączkowskiego znajduje się obszerna historia ZNTK i ich pracowników, a także kalendarium wydarzeń. To unikalne źródło historyczne.

Aby uczcić pamięć tego zasłużonego dla Stargardu zakładu, Rada Miejska zdecydowała, że rondo znajdujące się w ciągu ulicy Ceglanej będzie nosiło nazwę Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

Wszystkie odcinki serialu Skarby Książnicy Stargardzkiej można znaleźć na facebookowym profilu Książnicy oraz na YouTube.

Zdjęcie: Książnica Stargardzka