Aktualności: Sport

W młodym ciele sportowy duch

1 października 2019

Gry zespołowe i liczne konkurencje indywidualne – każdy rok szkolny w stargardzkich szkołach obfituje w sportowe wydarzenia. Młodzi ludzie wytrwale trenują, by osiągać coraz lepsze wyniki zarówno w rywalizacji szkolnej, jak i regionalnej. Ośrodek Sportu i Rekreacji podsumował współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży za rok szkolny 2018/2019.​

– Sport w naszym mieście ma się bardzo dobrze. Dowodem na to są liczne sukcesy indywidualne, jak i drużynowe. Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by wyróżnić najmłodszych zawodników. Gratuluję osiągnięć osobistych i dziękuję za ciężką pracę uczniów i nauczycieli – mówi prezydent Rafał Zając. Podkreśla także, że wysoka pozycja stargardzkich szkół w rankingach wojewódzkich i ogólnopolskich jest powodem do dumy. Takie sukcesy są możliwe tylko dzięki wsparciu nauczycieli i trenerów. – To oni przyjmując dzieci na lekcje wychowania fizycznego w pierwszych klasach szkoły podstawowej kształtują i rozwijają talenty swoich podopiecznych w różnych dyscyplinach sportu. Wyrazy wdzięczności należą się też dyrekcji. Zbudowanie drużyn, organizacja rozgrywek i podtrzymywanie szkolnych sportowych tradycji to duże wyzwanie. Dzięki wam młodzi ludzie mogą trenować, doskonalić się, by potem godnie reprezentować swoją szkołę i miasto na zawodach lokalnych, a także na szczeblu krajowym – mówi prezydent Rafał Zając.

W zestawieniu znalazły się szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – zarówno stargardzkie, jak i powiatowe. Młodzi ludzie zostali wyróżnieni w trzech kategoriach. Zwycięskie szkoły otrzymały nagrody finansowe, które zostaną przeznaczone na zakup sprzętu sportowego.

Najmłodsi sportowcy rywalizowali w Igrzyskach Dzieci. Pod uwagę wzięto m.in. udział w biegach sztafetowych, przełajach, pływaniu i grach zespołowych. Każde zawody – na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym – to kolejne punkty dla szkoły. Zmagania Igrzysk Dzieci objęły uczniów do VI klasy włącznie. Najwięcej punktów w ubiegłym roku szkolnym zdobyła Szkoła Podstawowa nr 4. Na drugim miejscu znaleźli się młodzi sportowcy ze Szkoły Podstawowej nr 5, a podium zamknęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3.

Nieco starsi rywalizowali w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. W tym zestawieniu znaleźli się sportowcy z VII i VIII klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum. Uczniowie brali udział m.in. w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej, indywidulanych zawodach lekkoatletycznych i turniejach gier zespołowych: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, a także unihokeja. W ubiegłorocznej rywalizacji zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 11. Na drugim stopniu podium w tej kategorii stanęli sportowcy ze Szkoły Podstawowej nr 3. III miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 10.

Młodzież szkół ponadpodstawowych także przystąpiła do rywalizacji. W Licealiadzie uczniowie pływali, biegali i uczestniczyli w konkurencjach lekkoatletycznych. Nie zabrakło również gier zespołowych. Najlepsi okazali się młodzi sportowcy z I Liceum Ogólnokształcącego. II miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół nr 2, a na III stopniu podium znalazł się Zespół Szkół nr 1.

Zdjęcia: UM w Stargardzie