Aktualności: Sprawy urzędowe

W setną rocznicę urodzin

18 maja 2020

100 lat temu, 18.05.1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Wybrany na papieża w 1978 r., przyjął imię Jan Paweł II. Sprawował pontyfikat przez prawie 27 lat. Patron rodzin i Światowych Dni Młodzieży, kanonizowany w 2014 r. przez papieża Franciszka.

Z okazji setnych urodzin św. Jana Pawła II prezydent Rafał Zając ze swoimi zastępcami Ewą Sową i Piotrem Myncem złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka. Tę szczególną postać upamiętnili również m.in. starosta stargardzki Iwona Wiśniewska wraz z Ireną Agatą Łucką, członkiem Zarządu Powiatu Stargardzkiego oraz duchowni, którzy zainicjowali wspólną modlitwę. Pomnik św. Jana Pawła II stanął w naszym mieście w 2006 r. – 2.04., czyli w pierwszą rocznicę śmierci papieża. Charakterystyczny monument na stałe wpisał się w krajobraz Stargardu. Znajduje się na skwerze – również im. Ojca Świętego Jana Pawła II – pomiędzy ul. Jana Chrzciciela i ul. S. Czarnieckiego.

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18.05.1920 r. w Wadowicach. Jego ojciec był porucznikiem – pracował jako urzędnik wojskowy, a matka zajmowała się domem. W 1938 r. Karol wraz z ojcem przenieśli się do Krakowa, gdzie przyszły papież rozpoczął studia polonistyczne. Dalszą edukację na tym kierunku przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Wojtyła kontynuował naukę w tajnym seminarium, skupiając się na teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął już po wojnie, w listopadzie 1946 r. Oprócz działalności duszpasterskiej Karol Wojtyła pisał wiersze, publikował artykuły prasowe i był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1958 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Brał również udział w Soborze Watykańskim II (1962 r.).

16.10.1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Od początku pontyfikatu pielgrzymował – przez niemal 27 lat odwiedził łącznie 130 krajów na całym świecie. Był również inicjatorem Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Rzymie w 1985 r. W cyklicznych spotkaniach każdorazowo biorą udział miliony młodych ludzi z całego świata.

Jan Paweł II zmarł w Watykanie 2.04.2005 r. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny papieża Polaka. W 2011 r. został błogosławionym, a beatyfikacji dokonał Benedykt XVI. Kanonizacja Jana Pawła II przez papieża Franciszka miała miejsce w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 27.04.2014 r.

Zdjęcia: UM w Stargardzie