Aktualności: Sprawy urzędowe

W stulecie Bitwy Warszawskiej

17 sierpnia 2020

Za nami szczególne Święto Wojska Polskiego. W tym roku minęło 100 lat od zwycięskiej bitwy określanej jako Cud nad Wisłą. W Stargardzie w uroczystościach upamiętniających żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także mieszkańcy.

Najpierw pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” złożone zostały kwiaty. Była również salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z Garnizonu Stargard. Następnie w kolegiacie odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji poległych na polu chwały. 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, a w Kościele katolickim dodatkowo wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Po mszy świętej uczestnicy przenieśli się na Rynek Staromiejski. Tam zostały wręczone odznaczenia i awanse wojskowe. Wspomniano zarówno bohaterów wydarzeń sprzed stu lat, ale także doceniono współczesne znaczenie wojska. Żołnierze z naszego miasta biorą udział w zagranicznych misjach, a ostatnio – w związku z pandemią koronawirusa – wspierali służby medyczne i sanitarne.

Zdjęcia: powiatstargardzki.pl