Aktualności: Działania społeczne

Wakacyjne Lotnisko

14 lipca 2023

230 dzieci, 6 tygodni świetnej letniej zabawy w każdym z 3 turnusów i odkrywanie ciekawych nowych miejsc – trwają wakacyjne półkolonie dla dzieci z osiedla Lotnisko. Udział w nich jest bezpłatny. To już tradycja, że Stowarzyszenie „Potrzebny Dom” w lipcu i sierpniu specjalnie dla dzieci przygotowuje moc atrakcji w czasie przerwy od nauki. Miasto zawsze wspiera te działania. W tym roku dofinansowaniem na poziomie 60 000 zł.

– Bardzo dużo satysfakcji przynoszą nam wszystkim reakcje uczestników półkolonii, ich uśmiechnięte buzie i zadowolenie. Program każdego turnusu układamy tak, żeby był zróżnicowany. Jest czas na zabawę, wyjazdy, odpoczynek, ale także – co bardzo ważne – nawiązywanie znajomości, a być może nawet przyjaźni. To niezwykle istotne w czasach, gdy trudno młodych ludzi odciągnąć od elektroniki – mówi Renata Kraus, główna organizatorka półkolonii.

Od początku lipca do połowy sierpnia z dziećmi pracują profesjonalni wychowawcy, którzy dbają o to, żeby wspólnie spędzony czas był atrakcyjny, ale i wartościowy. W programie są wyjazdy, m.in. do nowo otwartego Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie i do szkółki leśnej w Ognicy. Jest też wypoczynek nad wodą – nad jeziorem w Ińsku, gdzie wrażenie robi również wieża widokowa. Radość daje także wycieczka do Niechorza, plażowanie i wejście na latarnię morską.

Ofertę uzupełniają wyjścia do kina, na basen, zawody sportowe na stadionie i spacery w parkach. Jednym z punktów na mapie odwiedzin jest Urząd Miejski i spotkanie z prezydentem Rafałem Zającem, który przekazuje ciekawostki o Stargardzie i zaprasza młodych ludzi do swojego gabinetu. Miłymi przerywnikami w aktywnym czasie są również ogniska, wyjścia na lody i owocowe poczęstunki. W półkoloniach biorą udział także dzieci z Ukrainy, które wprost zostały pokrzywdzone przez trwającą wojnę.

Wakacje ze Stowarzyszeniem „Potrzebny Dom” zakończą się 11.08. (piątek). W kolejnych turnusach będą brały udział dzieci z całego Stargardu. Półkoloniści i ich opiekunowie spotykają się w dwóch bazach wypadowych – na os. Lotnisko i na os. Pyrzyckim. Świetnie spędzają czas na miejscu i stamtąd wyruszają na wycieczki po mieście i okolicach.

Zdjęcia: Renata Kraus/Stowarzyszenie „Potrzebny Dom”/Jan Rybaczuk/UM w Stargardzie