Aktualności: Kultura

Wiekowe nowości w MAH

7 czerwca 2023

Dwa nowe eksponaty pojawiły się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Jeden z nich to XVII-wieczna jedwabna tkanina ołtarzowa, która kiedyś znajdowała się w kolegiacie. Drugi to obraz olejny przedstawiający panoramę Stargardu z 1939 r.

Po II wojnie światowej wiele cennych obiektów z kolegiaty zaginęło. Tkanina wypożyczona przez MAH i udostępniona dla zwiedzających, została odnaleziona w muzeum w Poznaniu. Eksponat z 1678 r. jest ważny dla historii naszego miasta i całego regionu. Jedwabny materiał można oglądać na wystawie „Stargard – miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX w.”, która znajduje się w Bastei w Parku Piastowskim. To ciekawa, duża ekspozycja składająca się z ponad 300 zabytków i około 1000 rycin, map, archiwaliów, druków, dokumentów, fotografii i pocztówek.

Autorem drugiej nowości w MAH, czyli obrazu z 1939 r., jest dr Otto Thiele. Choć nie mieszkał w Stargardzie, odwiedzał miasto, malował tutaj i prezentował swoje dzieła. Kilka obrazów dr. Thielego, w tym „Nad Iną w Stargardzie”, pojawiło się na wystawie zorganizowanej z okazji 700-lecia miasta. Było to w 1943 r. Dokładnie 80 lat później, w 2023 r. także będziemy świętować urodziny Stargardu. W planach MAH jest m.in. korowód dziejów – szczegóły pojawią się już wkrótce na www.stargard.eu oraz na facebookowych profilach miasta i muzeum.

Zdjęcia: FB/MAH